INFORMACJE O BADANIU.

Skandal na Fame MMA 8.
Jak Marcina Najmana oceniają Polacy?!

Sport Management Polska oraz Sport Analytics jako pierwsze w Polsce przeprowadziły ogólnopolskie badanie dotyczące wizerunku Marcina Najmana po gali Fame MMA 8. Wyniki są bardzo ciekawe a nawet zaskakujące. Ponad 83% ankietowanych uważa, że Marcina Najmana nie można nazywać sportowcem! Źle i raczej źle ocenia go aż 91% ankietowanych. Jednak pomimo kompromitującej dyskwalifikacji aż 70% Polaków nie wierzy w koniec „kariery” tego zawodnika. Prawie 30% deklaruje, że obejrzy kolejną walkę jeśli taka nastąpi.

 

Firma konsultingowa Sport Management Polska oraz agencja badawcza Sport Analytics jako pierwsze w Polsce przeprowadziły ekspresowe, ogólnopolskie badanie dotyczące wizerunku Marcina Najmana po gali FAME MMA 8.

Badania rozpoczęto błyskawicznie, bezpośrednio po sobotniej gali. Już w niedzielę opracowano zestaw zagadnień badawczych. Aby jednak dać ochłonąć emocjom i uzyskać bardziej wiarygodne wyniki pełny proces badawczy zrealizowano w poniedziałek 23.11.2020r. Badania przeprowadzono na reprezentatywnej grupie Polaków (N = 1119) ze względu na płeć i wiek (18-54 lata) za pomocą badania omnibusowego.

Widać, że zarówno sama walka jak i poprzednie zachowania Marcina Najmana mocno uderzyły w jego wizerunek.

Ogólnie źle i raczej źle ocenia go aż 91,1% ankietowanych. Zaledwie 6% badanych ma pozytywne zdanie o zawodniku.

Chcesz wiedzieć więcej?! Pełny raport dostępny jest odpłatnie – Skontaktuj się z nami!

Sport Management Polska, biuro@sportmanagement.pl

Interesujący jest także zestaw odpowiedzi na pytanie czy Marcina Najmana można nazywać sportowcem?

Ponad 83% Polaków uważa, że Marcina Najmana nie można nazywać sportowcem! Przeciwnego zdania jest tylko 7,6% ankietowanych.

Jednak pomimo kompromitującej dyskwalifikacji na gali Fame MMA 8 aż 70% Polaków nie wierzy w koniec „kariery” tego zawodnika.

Nie wierzę w koniec tzw. „kariery sportowej” Marcina Najmana. Dopóki będzie popyt, będzie i podaż. To już od dawna nie jest sportowiec a raczej pracownik branży rozrywkowej. W pewnym sensie „produkt rozrywkowy”. Tak samo jak jego „walki” to nie są walki ale swoiste występy. Wiele osób nie traktuje też tego jako kontentu sportowego ale raczej jako rozrywkę, nawet show. Można oczywiście dyskutować nad jakością i zasadnością takiej rozrywki ale jak widać, jest na nią po prostu popyt – mówi Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska, uznany ekspert z zakresu konsultingu i marketingu.

Jednym z najciekawszych elementów badawczych stały się także motywacje i powody oglądania widowisk z udziałem Marcina Najmana. Tu ankietowani mogli wybrać kilka odpowiedzi. Wyniki są dość miażdżące choć raczej zgodne z oczekiwaniami. Dominują powody rozrywkowe i nie dotyczące zagadnień sportowych. Widzowie chcą zobaczyć kolejny „show”, kolejne zaskakujące zachowania. Ponad 76% ogląda widowisko wprost dla śmiechu. Aż 68,6% ankietowanych czeka na ekscesy. Ponad 40% chciałoby zobaczyć kolejne upokorzenie zawodnika. Jedynie 8,6% osób ogląda walkę z powodów sportowych. Tylko 2,1% dlatego, że kibicuje zawodnikowi.

Wśród osób oglądających walki Najmana jedynie jedna osoba na pięćdziesiąt deklaruje realne kibicowskie wsparcie dla jego poczynań. Trzech na czterech spogląda na jego walki tylko i wyłącznie by się pośmiać – mówi Paweł Chmielowski ze Sport Analytics.

Nie dziwi zatem, że nadal spore grono osób jest zainteresowanych oglądaniem dalszych występów zawodnika. Przyznaje się do tego prawie 30% badanych. Kolejne 37,8% zachowuje postawę wyczekującą. Można się spodziewać, że i z tej grupy pojawi się spore grono widzów. Pomimo dominujących w internecie i mediach negatywnych emocji – zdecydowanie „NIE” dalszemu oglądaniu walk Najmana deklaruje tylko 24,2% Polaków.

Niemalże co trzecia osoba deklarująca znajomość osoby Marcina Najmana z chęcią obejrzy jeszcze jedną walkę tego zawodnika. Prawie dwie na pięć natomiast nie wiedzą tego. Należy jednak przypuszczać, że w przypadku ponownego występu Najmana znowu powróciliby do oglądania widowiska z jego udziałem – komentuje Paweł Chmielowski ze Sport Analytics.

W szerszej, nieupublicznionej wersji raportu, przeprowadziliśmy także badania dotyczące chęci zakupu PPV na walki Najmana. Okazuje się, że nadal jest całkiem sporo grono osób, które zdecydowałoby się na zakup. Choć pojawia się tu kilka istotnych zastrzeżeń. Niewielka grupa zdecydowałaby się na zakup samej walki zawodnika. Zdecydowana większość tylko jeśli byłby to składnik większej gali – ale też pod pewnymi warunkami. To ciekawe, biznesowe dane dla potencjalnych, nowych projektów organizacji funkcjonujących na tym rynku – dodaje Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.

Polaków zapytano także o to czy Marcin Najman reprezentuje swoimi postawami i zachowaniami pozytywne wartości? Tutaj odpowiedzi są wprost miażdżące dla zawodnika.

Aż 87,4% Polaków ma negatywne zdanie dotyczące tego zagadnienia a w badaniu nie pojawiła się żadna odpowiedź pozytywna!

Chcesz wiedzieć więcej?! Pełny raport dostępny jest odpłatnie – Skontaktuj się z nami!

Sport Management Polska, biuro@sportmanagement.pl

***

Paweł Chmielowski (Sport Analytics)

Socjolog, przedsiębiorca, analityk sportowy, specjalista z zakresu badań ilościowych i statystyki. Realizował usługi badawcze dla placówek dyplomatycznych. Współpracował z jednostkami naukowymi, pracownikami uczelni wyższych i władzami samorządów. Wykładowca na Collegium da Vinci oraz Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

W obszarze badania kibiców pracuje także z organizacjami (Fortuna 1 Liga, FEN, AMP Futbol), wieloma klubami (takimi jak Lech Poznań, Wisła Kraków, Śląsk Wrocław, Anwil Włocławek, Trefl Gdańsk i in.), sponsorami klubów sportowych (m.in. STS, Millenium) oraz ze sportowcami indywidualnymi.

 

***

Sport Management Polska

Firma wyspecjalizowana w profesjonalnym marketingu i konsultingu sportowym. SMP jest liderem rynku sportowego oraz jedną z najbardziej szanowanych i najdłużej działających agencji marketingu sportowego w Polsce. Została założona w 2002r. przez znanego polskiego eksperta Grzegorza Kitę.

W swojej historii SMP zrealizowała ponad 250 projektów marketingu sportowego. Znana jest m.in. z takich sukcesów jak realizacja projektu T-Mobile Ekstraklasa dla T-Mobile (2011-15), wypromowanie polskiego pływania w latach 2005-08, rozwój słynnego cyklu biegów przeszkodowych Runmageddon (2016-2018) czy wielkie futbolowe transakcje kapitałowe (ITI – Legia Warszawa, Allianz – Górnik Zabrze).

Posiada także obszerne portfolio sukcesów we współpracy z marketerami. Pracowała m.in. dla dla Allianz, Bioton, T-Mobile, STS, FoodCare, Telefonia Dialog, McDonald’s, JSW, Tag Heuer, Energa, Reebok, Haier, BASF, Tatry Mountain Resorts, Campus, Foods by Ann, Michelin, Tauron, CH Manufaktura, Uber Eats, Salomon, PKE, Renault i wielu innych.

Jako wyłączny przedstawiciel reprezentowała narodowe reprezentacje Polski w pływaniu, lekkiej atletyce, kajakarstwie czy taekwondo ITF.

Współorganizowała również Ekspedycję Campus Syberia Mongolia i współpracowała przy rajdzie pustynnym RMF Morocco Chalenge. SMP posiada także szereg doświadczeń w działaniach dla władz samorządowych. Realizowała projekty m.in. dla Warszawy, Gdańska czy Białegostoku. Współpracowała także ze Szczyrkiem, Toruniem i Ełkiem.