Prezydent kibiców. Badania omnibusowe.

Kibice nie mają wątpliwości, kto powinien zostać Prezydentem naszego kraju. Gdyby w najbliższych wyborach mogli głosować jedynie amatorzy piłki nożnej, Krzysztof Bosak mógłby liczyć na prawie połowę głosów.

Krzysztof Bosak uzyskał 46,7 % (wzrost o 11,9%) i jest murowanym faworytem dla kibiców – wynika z badania Agencji Analityki Sportowej Sport Analytics, przeprowadzonego podczas badania omnibusowego Opinie Kibiców.

Drugie miejsce w nietypowym sondażu przypadło Rafałowi Trzaskowskiemu, który mógłby liczyć na ponad co piąty głos.  Na ostatnim stopniu podium znajduje się przedstawiciel bezpartyjny Szymon Hołownia. Warto zauważyć, że obecny Prezydent Andrzej Duda zanotował bardzo duży spadek poparcia względem badania sprzed 2 miesięcy (- 18,47%).

Poniższe komentarze dotyczą pierwszego pomiaru w marcu 2020 roku.

Sergiusz Trzeciak – polski politolog, prawnik, specjalista do spraw marketingu politycznego, wizerunku publicznego uważa, że niepodważalnym faktem jest to, że środowiska kibiców piłkarskich sympatyzują z prawą stroną sceny politycznej, jednak dziwić może tak duża nadreprezentacja poparcia dla Krzysztofa Bosaka. Uzyskał on większe poparcie nawet od obecnego Prezydenta Andrzeja Dudy.

O opinię zapytaliśmy również Grzegorza Kitę, prezesa i założyciela Sport Management Polska. „W sensie ogólnym wyniki badania prezentują się dość zaskakująco, ale jeśli uświadomimy sobie, że sondaż został przeprowadzony wyłącznie na grupie kibiców piłki nożnej i to najprawdopodobniej tych najzagorzalszych, to poszczególne elementy zaczynają pasować do tej układanki. Z sondażu wynikałoby, że prawdopodobnie nadreprezentowane w sondażu środowiska tzw. ultrasów, hoolsów, bywalców młynów itp. zdecydowanie wykazują skłonności prawicowe, mocno radykalne i to w stopniu znacznie silniejszym niż te, które reprezentuje PiS i obecny prezydent. Obydwaj kandydaci prawicy zdecydowanie przewodzą stawce wyborczej w I turze, łącznie konsumując ponad 60% głosów i znacznie wyprzedzając kandydatkę Koalicji Obywatelskiej a pozostałych kandydatów właściwie nokautując. Trzeba, jednakże pamiętać, że wyniki te różnią się mocno od sondaży realizowanych na całkowitej grupie wyborczej i mają charakter dość subkulturowy. Oprócz kwestii przekonań politycznych, znacznie ma także wiek i pokoleniowość kandydatów, ponieważ Krzysztof Bosak jest zdecydowanie bliżej parametrów młodych kibiców, ale jednocześnie łączy to z radykalnymi hasłami politycznymi i znacznie większą dynamiką zachowań. W takiej konfiguracji Bosak bardzo wyraźnie wygrywa z Dudą w wynikach I tury, a w drugiej wręcz nokautuje obecnego prezydenta. Mocno prawicowy charakter ankietowanej grupy wychodzi także w tych wariantach badania, gdzie w II turze nie ma kandydata prawicowego. Wtedy ponad połowa ankietowanych deklaruje nie oddanie głosu w II turze. Jako ciekawostkę można też zauważyć, że w wariancie II tury z Andrzejem Dudą, kandydat lewicy Robert Biedroń ma w II turze podobne wyniki jak Kidawa-Błońska czy Kosinak-Kamysz. To trochę zaskakuje, mając na uwadze, że w sondażu dominuje nadreprezentacja prawicowa, która nie słynie z sympatii do środowisk LGBT”.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski uważa wyniki sondażu za bardzo ciekawe.  Podkreśla fakt, że kandydaci niepodległościowi zdecydowanie dominują.

Sondaż, w którym wzięło udział 1065 osób deklarujących się jako kibice piłkarscy przeprowadzono za pomocą ankiety internetowej w badaniu omnibusowym Opinie Kibiców. Dobór warstwowo – losowy, gdzie warstwami były płeć i wiek (18-44 lata).

Na kogo z poniższych kandydatów oddal(a)byś swój głos, gdyby wybory Prezydenckie odbyłyby się dzisiaj?

Pomiar
27.05.2020
Pomiar
04.03.2020
Krzysztof Bosak 46,7 %34,8 %
Rafał Trzaskowski21,62 %
Szymon Hołownia8,19 %3,7 %
Andrzej Duda8,03 %26,5 %
Władysław Kosiniak – Kamysz5,41 %2,7 %
Robert Biedroń2,9 %3,4 %
Marek Jakubiak2,5 %