86185301_3482630371807034_4779750648520376320_n

Prezydent kibiców. Sondaż poparcia politycznego wśród kibiców piłkarskich.

Kibice nie mają wątpliwości, kto powinien zostać Prezydentem naszego kraju. Gdyby w najbliższych wyborach mogli głosować jedynie amatorzy piłki nożnej, Krzysztof Bosak mógłby liczyć na ponad jedną trzecią głosów. Krzysztof Bosak uzyskał 34,8% i jest murowanym faworytem dla kibiców – wynika z badania Agencji Analityki Sportowej Sport Analytics, przeprowadzonego wspólnie z portalem 12zawodnik.pl wśród 9 tys. kibiców piłkarskich z całej Polski. Drugie miejsce w nietypowym sondażu przypadło Andrzejowi Dudzie, który mógłby liczyć na ponad co czwarty głos.  Na ostatnim stopniu podium znajduje się przedstawicielka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa – Błońska (16,3%). Środowiska kibicowskie nie są przyjaźnie nastawione do Roberta Biedronia. Były prezydent Słupska może liczyć w najnowszym sondażu jedynie na 3,4 proc. ich poparcia. Tuż przed nim znajduje się Szymon Hołownia z niewiele większym poparcie(3,7%). Najmniejsze poparcie uzyskał Władysław Kosiniak – Kamysz. 7,3 proc. badanych nie potrafiło wskazać ugrupowania, na które zagłosuje; 5,3 proc. zadeklarowało, że nie pójdzie do wyborów.

 

Co ciekawe, wśród kobiet faworytem jest Andrzej Duda (33,8%). Na drugim miejscu znajduje się Krzysztof Bosak z niewiele mniejszym poparciem (30,3%). Pierwszą trójkę zamyka przedstawicielka Koalicji Obywatelskiej z wynikiem 23%. Gdyby Duda i Boska weszli do drugiej tury wyborów kobiety nie mają wątpliwości kto powinien wygrać. Niemalże połowa głosów przypadłaby Bosakowi, a Dudzie niewiele ponad jedna trzecia (37,4%).

 

Sergiusz Trzeciak – polski politolog, prawnik, specjalista do spraw marketingu politycznego, wizerunku publicznego uważa, że niepodważalnym faktem jest to, że środowiska kibiców piłkarskich sympatyzują z prawą stroną scenypolitycznej, jednak dziwić może tak duża nadreprezentacja poparcia dla Krzysztofa Bosaka. Uzyskał on większe poparcie nawet od obecnego Prezydenta Andrzeja Dudy.

 

O opinię zapytaliśmy również Grzegorza Kitę, prezesa i założyciela Sport Management Polska. „W sensie ogólnym wyniki badania prezentują się dość zaskakująco, ale jeśli uświadomimy sobie, że sondaż został przeprowadzony wyłącznie na grupie kibiców piłki nożnej i to najprawdopodobniej tych najzagorzalszych, to poszczególne elementy zaczynają pasować do tej układanki. Z sondażu wynikałoby, że prawdopodobnie nadreprezentowane w sondażu środowiska tzw.ultrasów, hoolsów, bywalców młynów itp. zdecydowanie wykazują skłonności prawicowe, mocno radykalne i to w stopniu znacznie silniejszym niż te, które reprezentuje PiS i obecny prezydent. Obydwaj kandydaci prawicy zdecydowanie przewodzą stawce wyborczej w I turze, łącznie konsumując ponad 60% głosów i znacznie wyprzedzając kandydatkę Koalicji Obywatelskiej a pozostałych kandydatów właściwie nokautując. Trzeba, jednakże pamiętać, że wyniki te różnią się mocno od sondaży realizowanych na całkowitej grupie wyborczej i mają charakter dość subkulturowy. Oprócz kwestii przekonań politycznych, znacznie ma także wiek i pokoleniowość kandydatów, ponieważ Krzysztof Bosak jestzdecydowanie bliżej parametrów młodych kibiców, ale jednocześnie łączy to z radykalnymi hasłami politycznymi i znacznie większą dynamiką zachowań. W takiej konfiguracji Bosak bardzo wyraźnie wygrywa z Dudą w wynikach I tury, a w drugiej wręcz nokautuje obecnego prezydenta. Mocno prawicowy charakter ankietowanej grupy wychodzi także w tych wariantach badania, gdzie w II turze nie ma kandydata prawicowego. Wtedy ponad połowa ankietowanych deklaruje nie oddanie głosu w II turze. Jako ciekawostkę można też zauważyć, że w wariancie II tury z Andrzejem Dudą, kandydat lewicy Robert Biedroń ma w II turze podobne wyniki jak Kidawa-Błońska czy Kosinak-Kamysz. To trochę zaskakuje,mając na uwadze, że w sondażu dominuje nadreprezentacja prawicowa, która nie słynie z sympatii do środowisk LGBT”.

 

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski uważa wyniki sondażu za bardzo ciekawe.  Podkreśla fakt, że kandydaci niepodległościowi zdecydowanie dominują.

 

Sondaż, w którym wzięło udział 8 425 osób deklarujących się jako kibice piłkarscy przeprowadzono za pomocą ankiety internetowej. Ze zgromadzonego materiału badawczego– wylosowano zgodnie z przyjętym rozkładem próbę badawczą 1068 kwestionariuszy. Dobór warstwowo – losowy, gdzie warstwami były płeć i wiek (18-44 lata).

 

Na kogo z poniższych kandydatów oddal(a)byś swój glos, gdyby wybory Prezydenckie odbyłyby się dzisiaj? Procent ważnych
Ważne odpowiedzi Krzysztof Bosak 34,8
Andrzej Duda 26,5
Małgorzata Kidawa – Błońska 16,3
Szymon Hołownia 3,7
Robert Biedroń 3,4
Władysław Kosiniak-Kamysz 2,7
Nie wiem 7,3
Nie głosuję 5,3
Ogółem 100,0

 

Jeśli w drugiej turze byłby Andrzej Duda i Małgorzata Kidawa – Błońska zagłosowałbym na: Procent ważnych
Ważne odpowiedzi Andrzej Duda 53,5
Małgorzata Kidawa – Błońska 27,9
Nie wiem, trudno powiedzieć 3,5
Nie oddam głosu 15,1
Ogółem 100,0

 

Jeśli w drugiej turze byłby Andrzej Duda i Władysław Kosiniak-Kamysz zagłosowałbym na: Procent ważnych
Ważne odpowiedzi Andrzej Duda 51,1
Władysław Kosiniak-Kamysz 27,7
Nie wiem, trudno powiedzieć 4,9
Nie oddam głosu 16,3
Ogółem 100,0

 

Jeśli w drugiej turze byłby Andrzej Duda i Robert Biedroń zagłosowałbym na: Procent ważnych
Ważne odpowiedzi Andrzej Duda 57,4
Robert Biedroń 25,4
Nie wiem, trudno powiedzieć 3,5
Nie oddam głosu 13,7
Ogółem 100,0

 

Jeśli w drugiej turze byłby Andrzej Duda i Krzysztof Bosak zagłosowałbym na: Procent ważnych
Ważne odpowiedzi Andrzej Duda 27,9
Krzysztof Bosak 51,5
Nie wiem, trudno powiedzieć 4,4
Nie oddam głosu 16,3
Ogółem 100,0

 

 

Jeśli w drugiej turze byłby Andrzej Duda i Szymon Hołownia zagłosowałbym na: Procent ważnych
Ważne odpowiedzi Andrzej Duda 52,3
Szymon Hołownia 24,7
Nie wiem, trudno powiedzieć 8,7
Nie oddam głosu 14,4
Ogółem 100,0

 

Jeśli w drugiej turze byłby Małgorzata Kidawa – Błońska i Władysław Kosiniak-Kamysz zagłosowałbym na: Procent ważnych
Ważne odpowiedzi Małgorzata Kidawa – Błońska 20,2
Władysław Kosiniak-Kamysz 21,5
Nie wiem, trudno powiedzieć 7,0
Nie oddam głosu 51,4
Ogółem 100,0

 

Jeśli w drugiej turze byłby Małgorzata Kidawa – Błońska i Robert Biedroń zagłosowałbym na: Procent ważnych
Ważne odpowiedzi Małgorzata Kidawa – Błońska 31,6
Robert Biedroń 6,9
Nie wiem, trudno powiedzieć 4,3
Nie oddam głosu 57,1
Ogółem 100,0

 

Jeśli w drugiej turze byłby Małgorzata Kidawa – Błońska i Krzysztof Bosak zagłosowałbym na: Procent ważnych
Ważne odpowiedzi Małgorzata Kidawa – Błońska 24,6
Krzysztof Bosak 46,1
Nie wiem, trudno powiedzieć 9,2
Nie oddam głosu 20,1
Ogółem 100,0

 

Jeśli w drugiej turze byłby Małgorzata Kidawa – Błońska i Szymon Hołownia zagłosowałbym na: Procent ważnych
Ważne odpowiedzi Małgorzata Kidawa – Błońska 24,3
Szymon Hołownia 13,5
Nie wiem, trudno powiedzieć 7,0
Nie oddam głosu 55,2
Ogółem 100,0

 

 

Share Button