Procent zawodników urodzonych w 1994 roku lub młodszych w pięciu najsilniejszych ligach europejskich i w Ekstraklasie.
news
autorKuba Tomaszkiewicz / 2017-12-27

Cel raportu

 • analiza udziału zawodników w wieku 23 lat lub młodszych w stosunku do wszystkich zawodników występujących w danym klubie

 • analiza udziału zawodników w wieku 23 lat lub młodszych w stosunku do wszystkich zawodników występujących na danej pozycji w danej lidze

 • analiza udziału wszystkich zawodników w wieku 23 lat lub młodszych w stosunku do wszystkich zawodników danej ligi

Tu ściągniesz dane na podstawie, których przygotowano raport

Polska

 • Ponad 19% zawodników uwzględnionych w raporcie stanowią zawodnicy w wieku 23 lat lub młodsi

 • Najwyższy procentowy wskaźnik przypada na drużynę Górnika Zabrze, w którym aż 5 zawodników poniżej 23 roku życia wybiega regularnie w podstawowym składzie. Cały czas należy podkreślać, że jest to benjamínek Ekstraklasy, mający 2 punkty straty do lidera rozgrywek po 21. kolejkach. Najniższy procentowy wskaźnik minut z wyżej wymieniony ma 19-letni Maciej Ambrosiewicz, który rozegrał aż 62,75% możliwego czasu gry.

 • Najniższy wskaźnik zanotowały Legia Warszawa i Lech Poznań, które z różnych przyczyn przechodziły gruntowne przebudowy w trakcie letniego okienka transferowego. Mistrz Polski w okresie od stycznia do lipca stracił takich piłkarzy jak: Vadis Odjidja-Ofoe, Nemanja Nikolic, czy Aleksandar Prijovic. Drużyna ze stolicy Wielkopolski latem sprzedała 3 najważniejsze produkty swojej akademii – Jana Bednarka, Tomasza Kędziorę, oraz Dawida Kownackiego (każdy spełnia wymagania wiekowe do znalezienia się w raporcie) – za łączną sumę 11,5 miliona euro. Dla obydwu drużyn przebudowa bez udziału młodych zawodników poskutkowała brakiem awansu do faz grupowych europejskich pucharów.

 • Warto podkreślić duży udział młodych zawodników w takich zespołach jak: Wisła Płock, Pogoń Szczecin i Cracovia.

Stosunek Polski do innych krajów

 • Ekstraklasa wciąż nie może równać się z europejskimi potęgami, poza młodymi zawodnikami z Premier League(17%). Oczywiście wpływ na to mają transfery kilku zawodników z Polski za granicę po sezonie 2016/17.

 • Nawet mimo wielu pochwał dla drużyny Górnika Zabrze, tegoroczna rewelacja Ekstraklasy wciąż nie może równać się z takimi zespołami jak: LOSC Lille (71,5% zawodników U23 w składzie), AS Monaco(50%), czy RB Lipsk (59%).

 • W najsilniejszych ligach Europy kluby z największym budżetem postępują zupełnie inaczej jeżeli chodzi o wprowadzenie młodych zawodników do składu. Nawet napędzane pieniędzmi z Bliskiego Wschodu PSG ma w składzie 5 młodych zawodników, w tym wychowanków paryskiej akademii – Adriena Rabiota, Pascala Kimpembe. W Borusii Dortmund prym wiodą Julien Weigl i Christian Pulisic.

 • Młodzi zawodnicy nie wyróżniają się również pod kątem pozycji. Ekstraklasa, mimo tego, że około co czwarty zawodnik na środku obrony i skrzydle mieści się w kryteriach raportu to wciąż nie są dobre wyniki w stosunku do najsilniejszych lig w Europie (poza Premier League). W Bundeslidzie, poza lewą obroną i bramkarzem, na każdej pozycji występuje minimum 35% młodych zawodników. W La Liga na skrzydłach biega prawie 43% młodych graczy, w Serie A 40%, natomiast we Francji ponad połowa – 54%.

Podsumowanie

 • Wyniki raportu mają swoje odzwiercielenie w futbolu reprezentacyjnym.

 • W Ligue 1, gdzie aż niemal 34% młodych zawodników zostało uwzględnionych w raporcie, kilku z nich stanowi o sile jednego z faworytów przyszłorocznych Mistrzostw Świata w Rosji.  Tacy gracze jak Adrien Rabiot, Kylian Mbappe, czy Thomas Lemar już dzisiaj są w stanie rywalizować o miejsce w składzie naszpikowanej gwiazdami drużyny Trójkolorowych.

 • Tuż za nimi uplasowali się Niemcy, którzy w 2017 roku zdobyli zarówno Puchar Konfederacji, jak i wygrali bardzo silnie obsadzone Młodzieżowe Mistrzostwa Europy rozegrane w Polsce. Na turnieju w Rosji prym wiedli zawodnicy z Bundesligi – obroną dowodził Nicklas Sule, natomiast w ofensywie wiodącymi postaciami byli Timo Werner oraz Leon Goretzka.

 • Hiszpanie po złotym okresie 2008-2012 spadli z piedestału i nie są obecnie aż tak groźną reprezentacją jak jeszcze kilka lat temu. Mimo kilku perełek, takich jak Marco Asensio, czy Saul Niguez, La Roja cierpi na brak większej ilości utalentowanych młodych graczy.

 • O tragicznym zakończeniu kariery reprezentacyjnej przez Gianlugiego Buffona napisano już wszystko, w tym również poruszano temat braku zastępców dla graczy będących od wielu lat podporą Squadre Azzura.

 • Premier League jest przez wielu uważana za najlepszą ligę świata, jednak na pewno o jej sile nie stanowią młodzi piłkarze, a już na pewno nie młodzi Anglicy, z kilkoma wyjątkami (Stones, Sterling, Rashford). Niespotykana w żadnej innej lidze świata konkurencja, napędzana horrendalnymi kwotami na rynku transferowym, nie ułatwia utalentowanym graczom na przebicie się na boisko.

Metodologia

 • Dane(pozycje zawodników, liczba występów, liczba minut) zostały pobrane ze strony transfermarkt.pl, aktualne na dzień 2017-12-18

 • W raporcie zostali uwzględnieni zawodnicy, którzy rozegrali 50% lub więcej meczów ligowych w sezonie 2017/2018

 • Na pozycji „środkowy pomocnik“ (ŚP) zostali uwzględnieni zawodnicy zapisani jako „środkowy pomocnik“ oraz „defensywny pomocnik“ na stronie transfermarkt.pl

 • Na pozycji „napastnik“ (NAP) zostali uwzględnieni zawodnicy zapisani jako „środkowy napastnik“ oraz „cofnięty napastnik“ na stronie transfermarkt.pl

 • Na pozycji „skrzydłowy“ (skrzydło) zostali uwzględnieni zawodnicy zapisani jako „lewy napastnik“, „prawy napastnik“, „lewy pomocnik“ oraz „prawy pomocnik“ na stronie transfermarkt.pl

 • Pozostałe oznaczenia: „bramkarz“ (BR), „prawy obrońca“ (PO), lewy obrońca (LO), środkowy obrońca (ŚO), „ofensywny pomocnik“ (OP)

Tu ściągniesz dane na podstawie, których przygotowano raport

Zdjęcie: MakaFoto

Sport Success