Z uczelni na stadion. O motywacji w sporcie.
news
autorMarcin Cybulski / 2017-05-12

Dlaczego mistrzowie sportu wygrywają, kiedy inni rezygnują? W czym tkwi ich siła, skąd i w jaki sposób potrafią ją czerpać? Lech Poznań, Akademia Lecha Poznań, Uniwersytet SWPS oraz Sport Analytics zorganizowały w czwartek otwarty wykład dr. Marcina Kochanowskiego poświęcony tematyce motywacji.

Klub Muzyczny B17, znajdujący się pod wschodnią trybuną Inea Stadionu ugościł w czwartek 11 maja uczestników prelekcji z zakresu psychologii sportowej. Prelegent – dr Marcin Kochanowski – to psycholog sportowy, wykładowca akademicki, doktor Uniwersytetu Gdańskiego i wykładowca Uniwersytetu SWPS. Wraz z kadrami narodowymi był uczestnikiem  Mistrzostw Świata, Europy, a także Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie. Od blisko 10 lat współpracuje z kadrami narodowymi. Ma na koncie współpracę m.in. z męską kadrą narodową piłkarzy ręcznych. Wspiera również sportowców niepełnosprawnych ruchowo. Jest szkoleniowcem z obszarów budowania zespołu i komunikacji oraz Certyfikowanym Psychologiem Sportu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

W trakcie blisko 1,5 godzinnego wykładu prelegent odwoływał się zarówno do faktów jak i emocji, pokazując siłę oddziaływań psychologicznych w osiąganiu sukcesu – tego sportowego, życiowego i biznesowego. W bardzo przystępny sposób opisał etapy planowania i realizowania celów, radzenia sobie z porażkami i kształtowania sportowego ducha. Barwnie posługiwał się przykładami z własnej kariery, przytaczał też przykłady z NBA, piłkarskiej Ligi Mistrzów i wielkoszlemowych turniejów tenisowych. Marcin Kochanowski zainteresował swoimi słowami nie tylko młodych piłkarzy Lecha Poznań – z dużą uwagą wykładu wysłuchał również Krzysztof Kotorowski, bramkarska legenda poznańskiego Lecha.

W wydarzeniu wzięło udział blisko 70 młodych piłkarzy powiązanych z Lechem. Na wydarzenie zarejestrowało się też ponad 150 uczestników spoza klubowego świata.

To pierwszy z cyklu wykładów zaplanowanych przy współpracy Lecha Poznań, Uniwersytetu SWPS i Sport Analytics. Na kolejny organizatorzy zaproszą do siedziby uczelni na ul. Kutrzeby w Poznaniu już w czerwcu. Tym samym przedstawiciele klubu Lech Poznań będą mieli okazję do podzielenia się wiedzą i doświadczeniem z zakresu psychologicznego doboru kadr pracujących na rzecz klubu sportowego. Spotkanie rewanżowe odbędzie się wiec pod hasłem „ze stadionu na uczelnię”.

Sport Success