Dlaczego kickboxerów warto uważać za wyjątkowo pracowitych sportowców?
news
autorPaulina Frankowska / 2017-04-06

Polski Związek Kickboxingu należy do międzynarodowej organizacji WAKO (World Association of Kickboxing Organization), która rozpoczęła swoją działalność w Europie w 1976 roku. Każdy kraj członkowski na Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy może powołać tylko jednego najlepszego zawodnika w danej kategorii wagowej i formule. Mistrzostwa nie są więc otwartym konkursem, gdzie każdy może spróbować stać się „World Champ”. Startują tam jedynie Mistrzowie swoich krajów w danej kategorii wagowej i formule kickboxingu. Rozróżnianych jest 7 formuł (pointfighting, light contact, kick-light, full contact, low-kick, K1 Rules i formy przy muzyce) z czego 4 są na matach, a 3 w ringu. Bez odpowiedniej dyscypliny sportowej, systematyczności w treningach i reżimu dietetycznego (aby utrzymać stałą kategorię wagową) osiągnięcie mistrzostwa nie jest możliwe.

Co roku kickboxing jest promowany na poziomie krajowym i międzynarodowym. Doliczyć się można ponad 1000 amatorskich imprez rocznie. Dziś WAKO zrzesza 118 krajów z pięciu kontynentów, 85 powiązanych krajowych organizacji, które są oficjalnie uznawane przez ich krajowe komitety olimpijskie lub najwyższe władze sportowo-rządowe. Na rynku kickboxerskim znajduje się około 3 mln trenujących i około 25 tys. klubów na całym świecie. Ta liczba wciąż wzrasta dzięki promocji dyscypliny w trakcie Mistrzostw Świata i Kontynentu oraz Pucharów Świata. Przyciągają one tysiące widzów na areny sportowe i setki tysięcy przed ekrany telewizorów.

Organizacja WAKO, jako członek SportAccord, przyczyniła się także do stworzenia Światowych Igrzysk Sportów Walki (World Combat Games), w których biorą udział także Polacy. Niestety start w tym evencie zapewniony mają jedynie prawdziwe sportowe elity wyłonione podczas Mistrzostw Świata/Europy. Pierwsza edycja Igrzysk odbyła się w Pekinie w 2010 roku, druga w Sankt Petersburgu w Rosji w 2013r – na obu Polacy mieli zaszczyt stanąć na podium.

Trzecie Igrzyska Sportów Walki zaplanowane są na 2017 rok i odbędą się w Limie (Peru). Udział w nich to jeden z naszych głównych celów. Skład reprezentacji nie jest jeszcze znany – wszystko zależy od tytułów, które uda nam się zdobyć na największych światowych zawodach oraz od formy i dyspozycji zawodniczej.

Brzmi imponująco, prawda? To jednak tylko słowa. Niestety nie da się opisać dokładnie wszystkich emocji towarzyszących zarówno zawodnikom podczas przygotowań/startów jak i kibiców, którzy oglądają kickboxerskie zmagania na żywo. Ale na 100% można potwierdzić, że podczas każdego turnieju jesteśmy świadkami niesamowitego widowiska. Dzięki prezentowanym kombinacjom ciosów bokserskich, technik kopanych, różnorodności stylów oraz poziomu wyszkolenia zawodników walki są bardzo emocjonujące. Jednak przeważnie tylko wygrana decyduje o tym, czy w pamięci kibiców pozostaniemy jako „Mistrzowie”.

źródła:

http://www.wakoweb.com/

http://www.worldcombatgames.com/

Sport Success