Bezpieczeństwo na stadionie. Raport.
news
autorSport Analytics / 2017-01-04

Badanie przeprowadzone przez Sport Analytics oraz 12zawodnik.pl w dniach 17 – 25 listopada na próbie 2 200 kibiców dało możliwość sympatykom piłki nożnej wyrażenia swoich odczuć i opinii na temat bezpieczeństwa na stadionach.

Raport do ściągnięcia : TUTAJ

Komentarz ekspertów

Roman Kołtoń (Polsat Sport)

"Kibice wzbudzają emocje - często te emocje podsycane są przed polityków, a co za tym idzie przez media. Na polskich stadionach nie zawsze jest bezpiecznie, co wykazują badania Sport Analytics. Jednak zaostrzenie prawa, jeśli chodzi o pirotechnikę nic nie dało. Ba - mimo że kibice stosunkowo często spotykają się z jej zastosowaniem, to gremialnie uznają za "zdecydowanie bezpieczną" (aż 78 procent wskazań) lub "raczej bezpieczną" (14 procent)! Ba, 93,5 procenta opowiada się za jej legalizacją! Może warto - również z politykami - porozmawiać o wnioskach tego badania?"

Mateusz Dróżdż (prawnik, Uczelnia Łazarskiego)

Badanie generalnie wskazuje, w mojej ocenie, że stan bezpieczeństwa na polskich stadionach, w szczególności drugiej i trzeciej ligi, ciągle się poprawia, aczkolwiek rzeczywiście są pewne postawy kibiców, jak np. zachowania rasistowskie, które mogą przysparzać organizatorów, ale i związki sportowe „o ból głowy”.

Wydaje mi się, że badania wskazują także, że kwestia użycia rac nie jest głównym problemem „stadionowego chuligaństwa” a ich używanie, przez część kibiców, uznawane jest za bezpieczne i stąd też aprobowanie legalizacji ich użycia.

Tak jak część ankietowanych uważam, że race powinny być w pewien sposób legalne a zaostrzanie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych nie pomoże w zwalczaniu negatywnych zjawisk podczas tych wydarzeń a doprowadzi tylko do „produkcji” przestępców stadionowych.

Marcin Tyc (Przegląd Sportowy)

Raport oddaje w pełni nastroje wśród kibiców. Co prawda aktualnie rzadkością są bójki na stadionach, bo zabezpieczenie spotkań jest na dużo wyższym poziomie. Znamienne jest to, jak kibice oceniają używanie środków pirotechnicznych. Ponad 93% uważa, że takowe powinny być legalne. Oczywiście wszystko zależy od sposobu użycia rac czy innych środków tego typu. Pomysłowość kibiców nie zna granic i oprócz tego, że oglądamy piękne oprawy — często z podtekstem historycznym, to zdarzają się przypadki, kiedy race lecą w stronę piłkarzy. To jest oczywiście niedopuszczalne i osobiście uważam, że za takie zachowanie powinny być jeszcze bardziej surowsze kary.

Grzegorz Hałasik (Radio Merkury)

Wyniki badań nie są dla mnie większym zaskoczeniem i cieszy mnie, że niemal połowa ankietowanych nie spotkała się na stadionach z żadnymi zakłóceniami porządku. Spośród tychże zakłóceń najczęstsze, to race, a wyniki pokazują, że wśród kibiców jest na nie przyzwolenie, bowiem zdecydowana większość ankietowanych uważa je za bezpieczne i dopuszcza stosowanie środków pirotechnicznych w meczowych oprawach.

Dziwi mnie, że prawie 1/3 kibiców spotkała się z bójkami na stadionach ekstraklasy, bowiem wydawało mi się, że tych podczas meczów najwyższej klasy rozgrywkowej już się nie spotyka. Natomiast nie zaskakuje mnie, że najwięcej jest ich w najniższych ligach. To trend zauważalny od kilku lat i zapewne wiąże się z uboższą infrastrukturą oraz skromniejszym zabezpieczeniem zawodów.

Radosław Nawrot (Gazeta Wyborcza)

Te badania wskazują na to, że poczucie bezpieczeństwa wśród uczestników meczów piłkarskich na stadionie jest bardzo duże. Ci, którzy na stadiony chodzą, uważają, że jest tam bezpiecznie. To w sumie logiczne: dlatego idą. Pozostaje pytanie, co myślą ci, którzy na stadion się nie wybierają (a mogliby). Pamiętajmy, że frekwencja na meczach polskiej ligi wciąż jest niska, w sensie: niezadowalająca jak na zmiany, jakie zaszły w infrastrukturze stadionów. Spodziewaliśmy się większych wzrostów.

Morał jest taki, że na mecze idzie mniej osób niż ja bym się spodziewał. Idą dlatego, że jest bezpiecznie, a przynajmniej spotykane na stadionach zachowania nie budzą sprzeciwu. Popatrzmy - 30 proc. widziało bójki, 35 proc. widziało rzucanie rac na murawę, 35 proc. słyszało obraźliwe hasło, a jednak 78 proc. uważa, że jest bezpiecznie.
Patrzę na tę sprawę tak: bezpiecznie niekoniecznie oznacza, że ok. Wznoszenie haseł obraźliwych nie jest przecież niebezpieczne, trudno je w takich kategoriach kwalifikować. Czy jednak powoduje dyskomfort na stadionie? Szkoda, że nie zadano takiego pytania. "Czy czuje się pan/pani na stadionie komfortowo?". Do pytania o to, czy ankietowany spotkał się z rzucaniem rac, wznoszeniem obraźliwych haseł czy bójkami powinno dojść konieczne pytanie "czy panu/pani to przeszkadza?", "czy akceptuje pan/pani takie zachowania?" albo "czy z tego powodu rozważa pan/pani nie przychodzenie na mecz"
Ja np. na te pytania odpowiedziałbym podobnie
Czy spotkałem się z rzucaniem rac? Tak
Czy spotkałem się z wznoszeniem obraźliwych haseł? Tak
Czy pirotechnika wpływa negatywnie na bezpieczeństwo meczu? Raczej nie
ale
Czy z obraźliwymi hasłami czuję się na stadionie komfortowo? Nie
Czy z rzucaniem rac na murawę czuję się na stadionie dobrze? Nie
Czy pirotechnika jest niezbędna dla podniesienia atrakcyjności widowiska? Nie
 

Szymon Ratajczak  (nc+)

Największym zaskoczeniem raportu jest stosunkowo niski w mojej ocenie odsetek kibiców, którzy spotkali się na swoich stadionach z zachowaniami patologicznymi. Interesująco wyglądają również wyniki wskazujące, że do zachowań niepożądanych najczęściej dochodzi w najwyższej klasie rozgrywkowej, która jest najbogatsza i najprężniej rozwijająca się, a porównywalne do niej wyniki w raporcie ma dopiero czwarta liga i niższe.

Raport wyraźnie potwierdza wcześniejsze obserwacje społeczne, że kibice są zwolennikami pirotechniki na stadionach, uważają ją za bezpieczną i w większości są zdania, że zaostrzenie prawa nie poprawi ich bezpieczeństwa. To może prowadzić do wniosku, że większość kibiców biorących udział w badaniu czuje się na stadionach bezpiecznie. To ważny głos, z którym z całą pewnością należy się liczyć. W kwestii pirotechniki na stadionach należy jednak wciąż szukać złotego środka. Takiego, który z jednej strony zadowoli kibiców, a z drugiej wykluczy możliwość występowania nieszczęśliwych wypadków, oraz nagminne przerywanie imprez sportowych ze względu na użycie środków pirotechnicznych, które uniemożliwia ich płynne i bezpieczne przeprowadzenie.

Raport do ściągnięcia : TUTAJ

 

 

Sport Success