Z Marcinem Dorną o analityce sportowej w pracy trenera.
news
autorJakub Andrzej Wojciech Wlazło / 2016-12-15

Jakub Wlazło (Sport Analytics): Co najbardziej zadowala Pana w pracy?

Marcin Dorna (Selekcjonera reprezentacji Polski do lat 21): Możliwość pracy z najzdolniejszymi zawodnikami w Polsce. Od kilku lat spotykamy się podczas zgrupowań selekcyjnych z elitą piłkarską w Polsce. Wielką przyjemność sprawia mi również obserwacja jak wielu młodych zawodników dynamicznie się rozwija.

Jakub Wlazło: Z jaką grupą wiekową pracuje lub pracowało się Panu najlepiej i dlaczego?

Marcin Dorna: Z każdą pracuje się wyjątkowo. Miałem okazję prowadzić reprezentację Polski w 99 meczach w niemal każdej kategorii wiekowej. Każdy mecz to wielkie wyzwanie i nobilitacja do dalszej, systematycznej i profesjonalnej pracy.

Jakub Wlazło: Który trener jest dla Pana wzorem?

Marcin Dorna: Wielu trenerów wykonuje fantastyczną pracę, o wielu z nich nie słyszymy, bo pracują z młodymi zawodnikami w małych ośrodkach. Warto jednak o nich wspomnieć, bo charakteryzują się wielką pasją. Warto obserwować oczywiście najlepszych polskich trenerów z bardzo dużym doświadczeniem, przenalizować ich pracę w przeszłości i obecnie.

Jakub Wlazło: Jakie jest Pana największe marzenie zawodowe?

Marcin Dorna: Znajdować pasję każdego dnia pracy. Każdy następny dzień jest wyzwaniem, bo w pracy szkoleniowej niesie inne wymagania.

Jakub Wlazło: Dlaczego zdecydował się Pan na pracę z reprezentacjami, a nie w klubie?

Marcin Dorna: Miałem okazję pracować w warunkach klubowych z młodszymi kategoriami wiekowymi w Lechu Poznań oraz z drużynami Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej. To etap pracy, który pozwolił mi zebrać sporo doświadczenia. A praca z reprezentacjami Polski to największe z możliwych wyróżnień, wielka nobilitacja, ale także zobowiązanie do dalszej pracy i rozwoju

Jakub Wlazło: Który staż trenerski najlepiej Pan wspomina?

Marcin Dorna: Wielokrotnie miałem okazję z bliska przyglądać się pracy wielu trenerów w Polsce i w Europie. To cenne doświadczenie, ale nie można jeden do jednego przekładać rozwiązań, które stosują inni na własną pracę. Wszystko należy skrupulatnie przeanalizować i odpowiednio zmodyfikować, aby w pracy z zespołem odpowiednio funkcjonowało.

Jakub Wlazło: Jakie cechy są według Pana najważniejsze u piłkarza, a jakie u trenera?

Marcin Dorna: Wszystko zaczyna się i kończy na profesjonalnym podejściu do swoich obowiązków. Zarówno piłkarz, jak i trener musi każdego dnia starać się robić wszystko jak najlepiej

Jakub Wlazło: Jaki piłkarz według Pana jest najlepszy w Europie?

Marcin Dorna: Oczywiście Robert Lewandowski. Wielka indywidualność z fantastycznym, pozytywnym przełożeniem na zespół.

Jakub Wlazło: W jaki sposób stosuje Pan w swojej pracy analitykę sportową?

Marcin Dorna: Każdy mecz, a także każdy trening reprezentacji podczas zgrupowań nagrywamy na video. Wspólnie ze sztabem szkoleniowym oglądamy i analizujemy wszystko bardzo dokładnie, tak, aby żaden szczegół nie umknął naszej uwadze. Praca trenerska to planowanie, a potem weryfikacja, czy założony plan jest realizowany i działa tak jak chcemy

Jakub Wlazło: W jaki sposób przekazuje Pan swoje analizy piłkarzom?

Marcin Dorna: Po każdym meczu spotykamy się na odprawie po meczowej i analizujemy wspólnie zachowania zawodników w czterech fazach gry: w fazie atakowania, (kiedy posiadamy piłkę), w fazie bronienia, (kiedy piłkę posiada przeciwnik), a także w fazach przejściowych po stracie i po odbiorze piłki.

Jakub Wlazło: Dlaczego został Pan trenerem? Czy było to marzenie z dzieciństwa?

Marcin Dorna: Chyba tak. Od zawsze interesowałem się piłką nożną, ale też niemal każda inną dyscypliną sportu. Kiedy jasnym okazało się, że będę profesjonalnym piłkarzem, bardzo chciałem zostać trenerem.

Jakub Wlazło: Jak ocenia Pan warunki treningowe i czy to się poprawiło, czy pogorszyło?

Marcin Dorna: Myślę, że w ostatnim czasie jesteśmy świadkami rozwoju w tym obszarze. Powstaje mnóstwo boisk o różnych wymiarach, hal sportowych. Zawodnicy mają coraz lepsze warunki, aby podnosić na wyższy poziom swoje umiejętności. Wiele w tym elemencie jest oczywiście jeszcze do zrobienia, ale niewątpliwie widzimy już spory postęp

Jakub Wlazło: Co uważa Pan za największy sukces w karierze?

Marcin Dorna: Fakt, iż mogliśmy wspólnie ze sztabem szkoleniowym przyczynić się do rozwoju wielu młodych zawodników. To wielka sprawa oglądać ich dziś na najwyższym europejskim poziomie.

Jakub Wlazło: Co Pan czuje, gdy pański podopieczny otrzymuje powołanie do pierwszej reprezentacji?

Marcin Dorna: To powód do dumy, a dla zawodnika wielka szansa. Reprezentacja Narodowa to najważniejsza drużyna w Polsce. 

Jakub Wlazło: Co według Pana jest najtrudniejsze w pracy trenera reprezentacji młodzieżowej?

Marcin Dorna: Deficyt czasu. Chcielibyśmy spotykać się z zawodnikami częściej na zgrupowaniach i móc pracować w większym wymiarze. Jest to jednak zdefiniowane przepisami – reprezentacje w całej Europie spotykają się podczas tzw. terminów FIFA, kilka razy w roku.

Jakub Wlazło: Czy Pana praca wymaga wielu wyrzeczeń?

Marcin Dorna: To fantastyczna przygoda, ale oczywiście wymaga wielu obserwacji, podróży, a więc mnóstwa czasu spędzonego poza domem.

Jakub Wlazło: Jak wygląda współpraca pomiędzy klubami i reprezentacją? Czy coś by Pan w niej zmienił?

Marcin Dorna: Współpraca jest podstawą dobrego funkcjonowania drużyny narodowej. Jesteśmy w stałym kontakcie trenerami oraz zawodnikami. Dobra komunikacja to również warunek indywidualnego rozwoju zawodnika. A to przecież cel pracy wszystkich. 

Jakub Wlazło: Jak ważne są odprawy przed meczami i treningami? Jakie są różnice i podobieństwa?

Marcin Dorna: Odprawa przed meczem jest krótsza, ma mniej treści. Odprawa przed meczem jest bardzo ważnym elementem przygotowującym drużynę do meczu. Podczas spotkania w dniu meczu przekazujemy zawodnikom zadania indywidualne i zespołowa, a od ich realizacji zależy powodzenie w meczu.

Jakub Wlazło: Jaki jest Pana stosunek do wprowadzenia powtórek video w spornych sytuacjach?

Marcin Dorna: Jestem przeciwny, uważam, że dyskusje po kontrowersyjnych decyzjach to również piękno tej dyscypliny.

Jakub Wlazło: W jaki sposób motywuje Pan swoich piłkarzy?

Marcin Dorna: Każdy zawodnik jest inny i potrzebuje innych informacji. Piłkarze mają oczywiście bardzo wysoki poziom motywacji wewnętrznej, dzięki której ich postawa na boisku jest bardzo dobra.

Jakub Wlazło: Jaki cel stawia Pan przed swoją drużyną na przyszłorocznych Mistrzostwach Europy u-21?

Marcin Dorna: Aby zespół grał jak równy z równym z najlepszymi w Europie.

Jakub Wlazło: Dziękuje za rozmowę Panie trenerze.

Marcin Dorna: Dziękuję.

 

Foto: Jagiellonia.pl

Sport Success