Mardy Fish. Gwiazda Sport Analytics.
news
autorJakub Andrzej Wojciech Wlazło / 2016-12-08

Tego dnia w 1981 roku urodził się były amerykański tenisista ziemny Mardy Fish. Słynął z potężnego serwisu, miał także oburęczny backhand oraz jego wiodącą ręką była prawa. W grze lubił grać przy siatce głównie stosując woleje. W wieku 19 lat rozpoczął swoją zawodową karierę tenisową, która trwała 15 lat. Pod koniec sierpnia 2000 miał miejsce debiut Fisha w turniejach wielkoszlemowych, na US Open – przegrał w I rundzie z Janem-Michaelem Gambillem 7:5, 7:5, 4:6, 3:6, 2:6. 26 sierpnia 2002 roku Fish po raz pierwszy był w czołowej setce w rankingu tenisistów. W 2003 roku debiutował na French Open na kortach imienia Rolanda Garrosa, gdzie odpadł już w pierwszej rundzie. Na Wimbledonie zakończył na trzeciej rundzie przegrywając z legendarnym Rogerem Federerem, a w US Open odpadł w drugiej rundzie i sezon 2003 zakończył na 20 miejscu rankingu. W 2004 na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach wywalczył srebro w singlu. Sezon 2005 to chyba jego najtrudniejszy sezon. Australian Open zakończył na drugiej rundzie, w Rzymie podczas treningu doznał kontuzji prawego nadgarstka, mimo to wystąpił w French Open. Odpadł w pierwszej rundzie a na dodatek uraz mu się odnowił i był zmuszony poddać się operacji. We wrześniu przeszedł ponownie operację i już w tym sezonie nie wrócił do gry. W całym sezonie rozegrał tylko 17 meczów i ukończył na 225 miejscu. W 2007 roku odniósł największy sukces w historii występów na Australian Open, gdzie doszedł do półfinału. Rok później w US Open dotarł do 1/2 finału. W 2011 roku dotarł do 3 rundy Rolanda Garrosa i półfinału Wimbledonu. Dnia 15 sierpnia 2011 roku Amerykanin został sklasyfikowany na najwyższej pozycji w rankingu singlowym w swojej karierze, na 7. miejscu, natomiast sezon zakończył na 8 miejscu. Rok 2012 Fish rozpoczął od Australian Open, osiągając II rundę. Wyeliminował Gilles'a Müllera, a spotkanie o awans do III rundy przegrał z Alejandro Fallą. Na przełomie marca i kwietnia, w Miami, Fish awansował do ćwierćfinału po wygranej m.in. z Nicolásem Almagro. Pojedynek o dalszą rundę przegrał z Juanem Mónaco. W kwietniu i maju Fish nie startował ze względu na problemy zdrowotne, związane z arytmią serca. Sam zawodnik przyznał, że był przerażony swoim stanem zdrowia. Rok 2012 ukończył na 27. miejscu w klasyfikacji ATP. Sezon 2015 w US Open skończył na drugiej rundzie tym samym kończąc swoją karierę. Łącząc karierę singlową i deblową, Fish bardzo dobrze radził sobie przy siatce w akcjach wolejowych.

Znaczący wpływ na styl gry Amerykanina miała dieta, na jaką przeszedł z końcem 2009 roku, dzięki której zrzucił wagę z 90 kg do 76 kg. Ta zmiana miała wpływ także na taktykę w grze Amerykanina. W końcowym okresie swojej kariery częściej grał dłuższe wymiany oraz sprawniej poruszał się po korcie. Dzięki tej diecie w jednym sezonie wygrał dwa turnieje z rzędu. Sam przyznał:

"Nawet nie myślałem, że mam do zrzucenia 30 funtów. Czuję się świetnie, jak zupełnie inny zawodnik."

W deblu wygrał 8 turniejów, a największym jego osiągnięciem było 1/2 finału Australian Open. Osiągnął to dwa razy w 2005 i 2009 roku. Najwyżej w rankingu deblowym był 6 lipca 2009 na 14 miejscu. Jego przyjacielem z kortu już za czasów juniora jest inny tenisista Andy Roddick. Dnia 28 września 2008 Fish poślubił modelkę, Stacey Gardner w kalifornijskim Beverly Hills. Wśród zaproszonych na uroczystość byli m.in. James Blake oraz amerykański koszykarz, Kevin Garnett.

W całej karierze zarobił 7 460 641 dolarów amerykańskich.

Foto: http://www.wtatennis.com 

Źródło: Wikipedia

Sport Success