WYGOOGLUJ BING’A… Czyli jak skutecznie korzystać z wyszukiwarek.
news
autorAneta Saleem / 2016-10-14

Wśród wyszukiwarek, Google nie ma sobie równych. Co ciekawe – duża część Internautów identyfikuje Internet właśnie z Google (lub Facebookiem…) i nigdy nie korzystała z innych wyszukiwarek (i nie ma nawet świadomości o ich istnieniu!).

Z jakich wyszukiwarek warto korzystać ale także jak efektywnie korzystać z Google’a – o tym przeczytacie w dzisiejszym poście.

 

gugle

 

1.Używanie Boole’a nie boli…

Wystarczy użyć podstawowych wyrażeń Boole’a by znacznie zwiększyć relewantność swoich wyszukiwań. Do tzw. operatorów Boole’owskich zalicza się przede wszystkim odpowiedniki podstawowych elementów algebry Boole’a. Są to dwuargumentowe operatory AND (+), OR (|) i jednoargumentowy NOT (-). Użycie tych operatorów w zapytaniu pozwala poszerzyć lub zawęzić listę wyników. Tak w dużym skrócie:

AND (lub + ) używa się w celu połączenie dwóch (lub więcej) słów, ogranicza liczbę wyników.

Przykład: w zapytaniu komputer AND apple wyniki będą dotyczyć wyłącznie komputerów wyprodukowanych przez firmę Apple; liczba wyników to około 1 milion linków.

OR” zwiększa pole poszukiwań, podając za warunek wystąpienie jedno z dwóch słów.

Przykład: powyższe zapytanie, ale z użyciem operatora OR – komputer OR apple zaprezentuje nam ponad miliard wyników! W tym przypadku otrzymamy informacje dotyczące komputerów (wszystkich firm), strony na temat firmy Apple i jej produktów, oraz… jabłek (angielskie słowo apple oznacza jabłko). OR w tym przypadku nam nie pomogło w ograniczeniu wyników, ale może się okazać przydatne w sytuacji kiedy użycie synonimów bądź podobnych wyrażeń jest niezbędne (np. nieletni OR małoletni OR niepełnoletni OR młodociany)

NOT” (lub „-„) usuwa dane słowo z wyników wyszukiwania, zawężając znacznie pole poszukiwań.

Przykład: chcąc wyszukać informacje na temat laptopów, ale nie interesują nas te wyprodukowane przez firmę Apple, powinniśmy użyć komputer NOT apple (w Google wystarczy użyć: komputer –apple).

Uwaga: większość wyszukiwarek ignoruje wielkość liter, więc nie ma znaczenia czy użyjemy Apple czy apple. Użycie liczby pojedynczej nie ograniczy wyszukiwań (otrzymamy zarówno słowa w liczbie pojedyńczej jak i mnogiej ) ALE – użycie liczby mnogiej wykluczy liczbę pojedyńczą!

2. Uprość swoje wyszukiwanie… korzystając z zaawansowanych funkcji!

Wyszukiwanie proste (czyli to podstawowe, na stronie głównej wyszukiwarki) jest przydatne w sytuacji gdy nasze zapytanie jest nieskomplikowane. Szukamy podstawowych informacji o Szwajcarii? Wpisując Szwajcaria nie rozczarujemy się – Google ma dla nas gotowy „graf wiedzy”, który jest podsumowaniem wiarygodnych informacji na dany temat, zebranych przez wyszukiwarkę.

 

Jeśli tylko nasze zapytanie jest wielowyrazowe, lub po prostu bardzo szczegółowe, warto wykorzystać opcję wyszukiwania zaawansowanego, które w Google jest łatwe i intuicyjne w użyciu (natomiast samo dojście do formularza nie jest już takie oczywiste… Podpowiedź: szukaj koła zębatego!).

Formularz ten pomoże nam ograniczyć wyniki do konkretnego miejsca, czasu, formatu, typu domeny itd. Używając tej opcji redukujemy liczbę wyników, pozbywając się tych niemających dla nas wartości informacyjnej.

3. Rywale Google’a.

 

Niekwestionowanym królem wyszukiwarek jest Google. Ale tak naprawdę Internet jest przeszukiwany przez niezliczoną liczbę wyszukiwarek, zarówno ogólnych, jak i tych wyspecjalizowanych. Największymi rywalami Google’a (ale raczej mu nie zagrażającymi) jest Bing oraz Yahoo Search. Po co więc korzystać z innych wyszukiwarek, skoro jesteśmy zaprzyjaźnieni i przyzwyczajeni do Google’a?

Obie wyszukiwarki są bardzo podobne, i wyszukują podobne wyniki. Ale często jest tak, że wyniki otrzymane dla tego samego zapytania mogą dać zgoła odmienne wyniki, i być może to właśnie Bing czy inna niszowa wyszukiwarka będzie w stanie znaleźć dokładnie to, co szukamy!

Osobiście lubię korzystać z wyszukiwarki filmów w Bing, daje mi możliwość poglądu plików wideo, bez wchodzenia bezpośrednio na stronę , na której jest umieszczony dany filmik.
Porównanie wyników wyszukania zapytania Szwajcaria w bazach plików wideo w Google I Bing:

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(czemu Google uważa, że interesują mnie akurat wyniki meczów Polska : Szwajcaria?!)

 Nie ograniczaj się więc do „googlowania”. Pobaw się możliwościami innych wyszukiwarek a na pewno nie raz miło się zaskoczysz!

Sport Success