Rugbiści walczą o Mistrzostwo Europy dywizji B! Pewny awans do elity!
news
autorPaweł Chmielowski / 2016-10-09

Od 3 października w szwajcarskim Notwill Reprezentacja Polski toczy bój o awans do przyszłorocznych Mistrzostw Europy Dywizji A. Nasza kadra przebrnęła rozgrywki grupowe bez porażki. Zanotowaliśmy trzy zwycięstwa.

Polska - Rosja 56:38

Polska - Czechy 51:42

Finlandia - Polska 37:44

Dziś o awans do finału pokonaliśmy zespól Austrii 42:32. Dziś o godzinie 15 Polska zmierzy sie w finale z zespołem Finlandii.

Trzymajcie kciuki i dopingujcie Reprezentacje Polski

Stream do przekazu video ze Szwajcarii. : http://www.wr2016.ch/live-stream

 

Czym jest Rugby na wózkach?

Jest to stosunkowo młody, powstały pod koniec lat 70 ubiegłego stulecia sport przeznaczony dla osób dotkniętych tetraplagią, czyli (najczęściej pourazowym) niedowładem kończyn dolnych i górnych. To z myślą o takich ludziach powstała  dyscyplina sportu na początku nazywana „murderball”. Zasady zostały opracowane tak, by w meczach mogli brać udział zawodnicy o niedowładzie czterokończynowym, który wykluczał ich grę w zawodach popularnej dyscypliny, jaką jest koszykówka na wózkach. W pierwszych latach istnienia rugby na wózkach popularnością cieszyło się głównie w Ameryce Północnej (reguły zostały wymyślone i opracowane w Kanadzie), ale pod koniec XX wieku zawitało także do Polski.

Bez wątpienia działalność w klubie sportowym jest dla osób dotkniętych paraliżem bezcennym doświadczeniem w codziennej walce z przeciwnościami losu. Rywalizacja z pewnością hartuje ducha i pomaga w pokonywaniu barier codziennego życia. Do tego, jak wskazują badania naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, są w stanie poprawić stan fizyczny zawodników biorących udział w rozgrywkach. Biorąc to pod uwagę należy cieszyć się rosnącą popularnością Rugby na Wózkach. Wzrost zainteresowania widać chociażby po coraz częstszej obecności w mediach, a także nagrodach przyznawanych Fundacji Balian Sport i jej założycielowi, Sebastianowi Górniakowi. Śledząc z boku działalność i postępy stowarzyszenia postronnym obserwatorom nie pozostaje nic innego, jak z całych sił kibicować walecznym zawodnikom rozwijającej dyscypliny z całej Polski.

Sport Success