Szanse medalowe na Igrzyskach Olimpijskich.
news
autorArkadiusz Wawrzyniak / 2016-07-29

Ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016 odbyła się piątego sierpnia o pierwszej w nocy czasu polskiego. Do Brazylii poleciało 242 polskich sportowców. Jest to czwarta, co do wielkości kadra w historii.

My natomiast ostatnio pytaliśmy Was, który z naszych reprezentantów ma największe szanse medalowe. Badanie sprawdzało również, jakie kolory krążków zdobędą nasi sportowcy. Wasze typy na końcu artykułu.

Królowa sportu.

Po Mistrzostwach Europy, na których zdobyliśmy 12 medali (6 złotych 5 srebrnych i 1 brąz) wszyscy są pozytywnie nastawieni i oczekują świetnego wyniku. Sprawdzimy, jakie są nasze szanse medalowe. Eksperci wskazują, że mamy aż 23 szanse na zajęcia miejsca na podium. Jest to oczywiście bardzo optymistyczna prognoza. Przyjrzyjmy się najbardziej realnym rozstrzygnięciom.

Możemy liczyć na dwa złote medale w rzucie młotem. Paweł Fajdek i Anita Włodarczyk są od kilu lat w świetnej formie. Każda inna pozycja będzie dla nich porażką, wystarczy powiedzieć, że zarówno Włodarczyk jak i Fajdek posiadają dziesięć najlepszych rezultatów w tym roku. Szanse na medal ma również Piotr Małachowski, który jest liderem list światowych w rzucie dyskiem. Nadzieje mogą budzić też występy Kamili Lićwinko, która skoczyła w tym roku 1,99 – jest to trzeci wynik na światowych listach. Szanse mamy też w biegach, na 800 m za sprawą Adama Kszczota i Marcina Lewandowskiego. Jest też grupa sportowców mogących sprawić niespodziankę, jak Wojciech Nowicki (rzut młotem), Piotr Lisek, Paweł Wojciechowski, Robert Sobera (tyczkarze). Każdy polski kibic powinien też przyglądać się kulomiotom. W tej dyscyplinie będzie aż trzech Polaków z szansami na medale. Pierwszą postacią jest chociażby 2-krotny złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w pchnięciu kulom, Tomasz Majewski. Nasz mistrz nie pchał w tym roku najdalej, ale podobnie było przed poprzednimi Igrzyskami. Poza tym w tej konkurencji startuje Michał Haratyk, który w tym roku 5 razy pchał na zawodach powyżej 20 metrów, a jego średnia odległość najlepszych prób ujętych w listach światowych wynosi 20,88 m. Druga nadzieja, to 19 letni Konrad Bukowiecki, który aż 8 razy na zawodach pchał powyżej 20 metrów, tyle samo, co lider światowych list Joe Kovacs. Średnia Konrada to 20, 83 m.

Team spirit.

Szanse mamy również w grach zespołowych za sprawą drużyn siatkarskich i piłkarzy ręcznych. Siatkarze od czasu odejścia z kadry Wlazłego, Zagumnego czy Winiarskiego nie grają już tak dobrze jak podczas Mistrzostw Świata w 2014 roku. Forma z Ligi Światowej też nie napawa optymizmem. Nie ma się, co oszukiwać czołówka uciekła naszym siatkarzom. Mimo to w kadrze mamy klasowych zawodników i potencjał do wygrywania z każdym. Nasza kadra siatkarska należy do grona faworytów w każdej imprezie. Piłkarze ręczni teoretycznie również nie są faworytami, szczególnie po blamażu na Mistrzostwach Europy 2016, które odbywały się w Polsce. Największym plusem kadry jest nowy trener Tałanta Dujszebajew, magik piłki ręcznej zamieniający w złoto wszystko, czego się dotknie.       

Koła, rama, kierownica i silne nogi.

Sporo radości mogą nam przynieść kolarze, zarówno torowi jak i szosowi. Eksperci za największą nadzieję uznają Katarzynę Niewiadomą kolarkę szosową. Nie można zapomnieć o Rafale Majce oraz Michale Kwiatkowskim, Ci jednak mają do pokonania bardzo dużą liczbę rywali a medal w ich wykonaniu będzie niespodzianką. Na koniec oczywiście Maja Włoszczowska, od lat należąca do czołówki w kolarstwie górskim.

W wodzie mieni się złoto.

Całkiem ciekawie zapowiadają się również występy Polek w kajakarstwie. Duże szanse na powtórzenie sukcesu z Londynu ma Karolina Naja oraz Beata Mikołajczyk. Wicemistrzyni świata Marta Walczykiewicz może przywieźć z Rio aż dwa medale, indywidualnie (K1 200 m), oraz na czele czwórki na 500 m.

Jeżeli chodzi o żeglarstwo to mamy się, czym pochwalić. Chodzi o windsurfing, klasę RS: X. Mamy tutaj dwóch mistrzów świata, Piotra Myszkę, który w tym sezonie dominuje resztę stawki, oraz Małgorzatę Białecką. W wioślarstwie na Igrzyskach zdobyliśmy już całkiem sporo, bo 16 medali. Szanse ma jeszcze żeńska czwórka podwójna prowadzona przez Monikę Ciaciuch.

Lecz choćby przyszło tysiąc atletów.

Klasycznie szanse mamy również w podnoszeniu ciężarów za sprawą Adriana Zielińskiego, który na tych Igrzyskach będzie startował w kategorii 94 kg, nie jak poprzednio 85 kg. Szanse mają też Bartłomiej Bonk w kat. 105 kg oraz Tomasz Zieliński również 94 kg.

Do grona polskich sportowców mających szanse na medal można jeszcze zaliczyć Magomedmurad Gadżijew, zapaśnika w kat. Do 70 kg. Szanse są też w pływaniu, za sprawą Radosława Kawęckiego (200 m stylem grzbietowym).

Wyniki sondy.

 Jak widać mogą to być dla nas bardzo udane Igrzyska. Pobicia wyniku z Montrealu, Tokio, czy Monachium raczej nie można się spodziewać. Mogą to być jednak dla Reprezentacji Polski najlepsze Igrzyska Olimpijskie w XXI wieku. W zestawieniu nie zostało wymienionych jeszcze kilku sportowców mających szanse na sprawienie niespodzianki.

Jak widać poniżej Waszym zdaniem będą to niezapomniane Igrzyska należące do jednych z najlepszych w historii startów Polaków. 19 medali to wynik, który z pewnością można brać w ciemno. Prognoza to jest jednak bardzo optymistyczna. Najbardziej zaskakuje optymizm, co do Tomasza Majewskiego, ponieważ nasz czempion wydaje się mieć najlepsze lata już za sobą, a obecny start traktuje raczej rozrywkowo, co nie zmienia faktu, że da z siebie wszystko.

Bardzo cieszymy się, że kibice naszych sportowców to optymiści wierzący w sukces, z pewnością przekłada się to wyniki oglądalności – w Polsce wierzy się w niespodzianki, których mamy nadzieję na tych Igrzyskach nie zabraknie.

 

Złoto

Srebro

Brąz

Anita Włodarzczyk (rzut młotem)

Adam Kszczot (bieg na 800 m)

Kamila Lićwinko (skok w zwyż)

Paweł Fajdek (rzut młotem)

Siatkarze

 

Michał Haratyk (pchnięcie kulą)

Piotr Małachowski (rzut dyskiem)

Marta Walczykiewicz (kajakarstwo)

Marcin Lewandowski (bieg na 800 m)

Tomasz Majewski (pchnięcie kulą)

Karolina Naja/Beata Mikołajczyk (kajakarstwo)

Piłkarze ręczni

Adrian Zieliński (podnoszenie ciężarów)

Rafał Majka (kolarstwo szosowe)

Maja Włoszczowska (kolarstwo górskie)

Piotr Myszka (windsurfing - klasa RX)

Radosław Kawęcki (pływanie)

Magdalena Fularczyk-Kozłowska/Natalia Madaj

(kajakarstwo)

 

 

Katarzyna Niewiadoma (kolarstwo szosowe)

6 złotych

6 srebrnych

7 brązowych

 

 

Sport Success