Football Ranking Sport Analytics. Lipiec 2016
news
autorArkadiusz Wawrzyniak / 2016-07-21

14 lipca udostępniono pierwszy po Mistrzostwach Europy i Copa America ranking FIFA. Z tej okazji, również i my udostępniamy aktualizacje naszego rankingu! O tym jak powstawał ranking można dowiedzieć się tutaj. Dla leniwych przypominamy, że w swoim rankingu bierzemy pod uwagę 3 czynniki, które później normalizujemy stosując unitaryzację klasyczną dla każdego z wybranych przez nas wskaźników. Następnie wyciągamy średnią i gotowe!

Postanowiliśmy więc to sprawdzić, i porównać ranking z wartościami reprezentacji, które naszym zdaniem są już jakimś punktem odniesienia oraz z proponowanym przez wielu ekspertów rankingiem ELO. Dlaczego te trzy? Ponieważ FIFA dobrze oddaje formę zespołów w obecnych latach, ELO siłę reprezentacji w całej historii futbolu, a wartość reprezentacji obecny szacunkowy potencjał drużyny. Wycenę reprezentacji zaczerpnęliśmy ze strony Transfermarkt, ranking Elo ze strony „eloratings”. Nasz ranking zawiera tylko pierwsze 50 drużyn z obecnego rankingu FIFA.

 

Ranking FIFA, jak oni to liczą?

Ranking FIFA to zestawienie drużyn, reprezentacji narodowych w piłce nożnej zrzeszonych w FIFA (Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej). Celem rankingu jest jak najwierniejsze odzwierciedlenie układu sił panujących w światowym futbolu. W obecnie obowiązującym systemie punktowane są wszystkie oficjalne mecze pierwszych reprezentacji narodowych, krajów członkowskich FIFA z ostatnich czterech lat. Aktualna metoda przyznawania punktów została zaprezentowana w 2014 roku. Obecnie w rankingu zestawionych jest 209 drużyn z całego świata. Pierwszy raz był on publikowany w roku 1992, dlatego dane zbierane są tylko od tamtego okresu. Z uwagi na krytykę był on reformowany już 4 – krotnie w roku 1999, 2006, 2013 oraz 2014.

Warto dodać, że ranking FIFA decyduje o rozstawieniu w koszykach podczas losowania grup Mistrzostw Świata oraz eliminacji, więc czy się komuś on podoba czy nie jest bardzo ważny.

 

 

 

Ranking ELO

Został oparty na rankingu szachowym autorstwa Arpada Elo. Wykorzystywane w nim punkty są przyznawane za odbyte mecze, uważa się, że ranking jest miarodajny dopiero, gdy drużyna zagra co najmniej 30 razy. Jest w nim używana inna metoda niż w rankingu FIFA, jest on również rzadziej wykorzystywany od rankingu FIFA, oficjalnego rankingu władz piłkarskich. W piłce nożnej kobiet ranking FIFA jest oparty na rankingu Elo. Zaletą tego rankingu jest również możliwość sprawdzenia mocy reprezentacji w dowolnym momencie historii futbolu od 1872, co jest niemożliwe w rankingu FIFA, funkcjonującym od 1993 (np. Polska w okresie 11-15 października 1975 zajmowała w nim 1. miejsce). Warto dodać, iż jest on aktualizowany w tych samych datach co oficjalny ranking FIFA.

 

Wartość reprezentacji w milionach euro

Poza dwoma rankingami wzięliśmy również pod uwagę wartości reprezentacji w milionach euro. Dane pozyskaliśmy ze strony transfermarkt.de. Niestety nie dotarliśmy do informacji o tym jak dane wartości są ustalane.

 

Football Ranking Sport Analytics

Pierwsze 3 miejsca naszego rankingu bez zmian. Na pierwszym miejscu podobnie jak w przypadku rankingu FIFA i ELO Argentyna, która zanotowała ogromny spadek wartości po odejściu swojego kapitana Messiego. Poza tym, żeby znaleźć się w pierwszej 10 trzeba mieć kadrę wartą minimum 170 milionów euro. Najbardziej przecenioną kadrą jest Szkocja zajmująca w naszym rankingu 41 pozycję

Największy awans zanotowała reprezentacja Wali, która awansowała w naszym rankingu aż o 20 pozycji. Największy spadek zanotowała Rosja, reprezentacja Sbornej spadła o 12 oczek i obecnie zajmuje 34 pozycję. Polska zajmuje obecnie 17 pozycję w naszym zestawieniu (18 wg ELO, 13 wg €, 16 wg FIFA).

 

 

 

 

Sport Success