Spróbuj się z nami! Fantasy Euro krok po kroku
news
autorArkadiusz Wawrzyniak / 2016-06-08

Mecz otwarcia (Francja – Rumunia) Mistrzostw Europy 2016 we Francji już w piątek o godzinie 21. Z tej okazji proponujemy Wam wspólną zabawę za pośrednictwem oficjalnej zabawy Fantasy Euro na stronie UEFA (link: http://eurofantasy.uefa.com/en/fantasy16/create-team). Jeżeli chcesz się z Nami sprawdzić, koniecznie ZAGRAJ Z NAMI W LIDZE (kod do ligi: 507967DJ). Jeżeli masz problemy z rejestracją i ustaleniem składu, zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem, który przygotowaliśmy specjalnie dla Was tak, aby był jak najbardziej przystępny i zrozumiały dla każdego. Znajdziecie go w dalszej części artykułu.

Warto dodać, że poza dobrą zabawą najlepsi mają możliwość wygrania atrakcyjnych nagród od UEFY, pełna lista dostępna tutaj: http://eurofantasy.uefa.com/en/fantasy16/prizes

 

 

 

Na czym to polega?

Mamy do dyspozycji 100 milionów euro i 15 piłkarzy do wybrania. W naszym składzie musi znaleźć się: 2 bramkarzy po 5 obrońców i pomocników i 3 napastników. Cały „myk” polega tutaj na tym, żeby wybrać skład, który przyniesie nam najwięcej punktów. Punkty zdobywają piłkarze, którzy robią dla swoje kadry najwięcej.

Za co otrzymuje się punkty?

Punkty przyznawane są tylko, co oczywiste piłkarzom, którzy zagrali w danym meczu. Każda pozycja ma właściwie oddzielną punktację. Konkretnie wygląda to tak:

 • Udział w meczu – 1 punkt
 • Minimum 60 minut na boisku – 1 punkt
 • Bramka strzelona przez bramkarza albo obrońcę – 6 punktów
 • Bramka strzelona przez pomocnika – 5 punktów
 • Bramka strzelona przez napastnika – 4 punkty
 • Za każdą asystę, niezależnie od pozycji – 3 punkty
 • Czyste konto drużyny bramkarze i obrońcy – 4 punkty (zawodnik musi znajdować się przynajmniej 60 minut na placu boju, żeby zostały przyznane; jeżeli wystąpi przez te 60 min i opuści boisko, ale jego drużyna straci bramkę nie traci zdobytych punktów)
 • „zarobienie” karnego – 2 punkty
 • Sprokurowanie karnego – minus 1 punkt
 • Niestrzelony karny – minus 2 punkty
 • Obroniony karny – 5 punktów dla bramkarza
 • Każde 2 stracone bramki – minus 1 punkt dla obrońców i bramkarzy
 • Żółta kartka – minus 1 punkt
 • Czerwona kartka – minus 3 punkty (jeżeli zawodnik otrzyma 2 żółte karki to liczone są one, jako 3 punkty)
 • Każde 3 obronione strzały przez bramkarza – 1 punkt
 • Gol samobójczy – minus 2 punkty.

 

Jak widać, zasady są bardzo proste.

Poza tym bardzo ważną sprawą są transfery. Po każdej zakończonej kolejce możemy dokonać 1 transferu za darmo, każdy następny będzie kosztować nas punkty. Po fazie grupowej, podobnie jak na początku zabawy mamy nieograniczoną liczbę zmian. W następnej fazie są to już jednak tylko 4 zmiany (przed ćwierćfinałem). Przed półfinałem mamy 6 zmian, tyle samo przed finałem. Uwaga istnieje również tak zwana dzika karta (wild card). Dzięki której w dowolnym oknie transferowym (między kolejkami bądź fazami) możemy wymienić cały skład bez konsekwencji.

 

Porady praktyczne

 

Jako weterani gier typu fantasy mamy dla Was kilka praktycznych porad, które pozwolą Wam zwiększyć szansę na dobry wynik, oto one:

 • Lepsze są wyważone drużyny, nie warto opierać swojego zespołu tylko na np. 3 najdroższych napastnikach, ponieważ jeżeli mecz im nie wyjdzie mamy małe szansę na to, że nasi tani zawodni zapunktują, ba, że nawet zagrają.
 • Warto brać do swojego składu tylko zawodników, przy których jesteśmy pewni, że będą grać – jest to warunek konieczny. Jeżeli szukamy np. taniego pomocnika, który ma po prostu dopełnić skład weźmy takiego nawet ze słabszej drużyny, ale który zagra, bądź ma na to jakiekolwiek szansę. Nie warto brać zawodników, którzy raczej na pewno nie zagrają nawet, jeżeli chodzi o ostatniego „zapchajdziurę” w naszym składzie.
 • Jeżeli poszliście za naszą radą i macie wyrównany skład, wystawcie do 11 najpierw zawodników, którzy grają wcześniej, ponieważ po każdym meczu można zmienić zawodnika, który nie zagrał bądź słabo zapunktował. UWAGA: Istnieją też zmiany automatyczne, jeżeli nie zmienimy żadnego zawodnika, a któryś z naszych piłkarzy z 11 nie zagra na koniec kolejki zmiany wykonają się automatycznie i wejdą zawodnicy z ławki. Zmiany to jednak na tyle potężne narzędzie, że warto korzystać z niego samemu.
 • Nie warto brać do składu defensywnych pomocników jak np. Pogba. Po pierwsze łatwo łapią oni kartki. Po drugie, najważniejszym zadaniem naszych pomocników jest zdobywanie asyst i bramek, a defensywni pomocnicy raczej zbyt często tego nie robią.
 • Lepszym wyborem na obronę wydają się boczni obrońcy. Rzadziej kartkują, mają sporo asyst i bramek. Polecamy wybieranie środkowego obrońcy tylko, jeżeli musimy, ponieważ nie widzimy innej opcji, bądź wiem, że strzela dużo bramek głową ze stałych fragmentów gry (w reprezentacji, nie w klubie).
 • Najlepszym okresem na wykorzystanie dzikiej karty jest naszym zdaniem przed ostatnia kolejka fazy grupowej. Niektóre drużyny mają już wtedy zapewniony awans, więc mogą odpuścić mecz. Inne walczą o wszystko i zdarzają się strzelaniny. Takie rzeczy można jednak przewidzieć, wystarczy trochę poanalizować. Podsumowując ostatnia kolejka fazy grupowej na wielkich turniejach rządzi się swoimi prawami i warto to wykorzystać.
 • Warto inwestować w zawodników, którzy, mimo, iż są przypisani w grze np., jako obrońcy mogą wystąpić na pomocy (np. Stephan Lichtsteiner, Mario Goetze, jako fałszywa 9).

 

 

Poradnik: Jak zagrać?

 

To bardzo proste! Wklejamy w swojej przeglądarce ten adres: http://eurofantasy.uefa.com/en/fantasy16/create-team i ustalamy swój skład!

Dalej musimy wybrać formację, w której zagra nasza drużyna. Po tych czynnościach klikamy „confirm your squad” i wybieramy kapitana, którego punkty liczą się razy 2!

 

 

Po tych czynnościach trzeba jeszcze założyć swoje konto. Okienko, które się pojawi wygląda jak, poniżej, jeżeli macie problem przeczytajcie instrukcję na obrazku;)

 

 

Jeżeli wszystko poszło dobrze powinno nam się pojawić takie okienko:

 

Klikamy w zaznaczone na żółto na naszym zamieszczonym powyżej poglądowym obrazku, żeby dokończyć rejestrację.

Następnie powinniśmy mieć przed oczami takie okienko, jeżeli macie już konto na stronie UEFY klikamy to, co zaznaczyliśmy na żółto, jak na obrazku poniżej:

 

 

Jeżeli nie, trzeba jeszcze dopełnić ostatnich formalności. Najpierw wypełniamy niezbędne dane w kwadracie numer 1 (zaznaczony na żółto). Następnie klikamy w kwadrat numer 2 również zaznaczony na żółto na poniższym obrazku.

 

 

Po tym kroku wyskakuje nam jeszcze tylko jedno okienko, w którym musimy tylko zapisać zmiany. Ostatni krok to wejście na skrzynkę w adresie email, który wpisaliśmy powyżej i potwierdzenie rejestracji.

Jak dołączyć do naszej ligi?

To proste! Wystarczy kliknąć w zakładkę Leagues, jak na obrazku poniżej:

 

Następnie klikamy „join league”:

 

 

Pojawia się takie okienko:

 

 

Tutaj wklejamy kod: 507967DJ
Gratulacje! Właśnie dołączyliście do naszej ligi w Uefa Fantasy Euro, niech wygra lepszy!

 

Dołącz do naszego wydarzenia!

https://www.facebook.com/events/1002105966524093/

 

Sport Success