Subiektywne podsumowanie kwietnia (piłka nożna)
news
autorJakub Andrzej Wojciech Wlazło / 2016-06-02
Według mnie kwiecień był najlepszym miesiącem dla kibiców piłki nożnej. Nie brakowało emocji, wspaniałych meczy i wielu kontrowersji oraz kilka dużych błędów sędziowskich. Poznaliśmy także zdobywców mistrzostw krajowych. Nie omineły zawodników kontuzje, u niektórych były tak mocne, że ich występ na Euro 2016 jest zagrożony bądź wykluczony. Te i wiele innych wydarzeń omówię poniżej:
POLSKIE PODWÓRKO
Wyniki:

W Polsce odbyły się mecze półfinałowe pucharu polski, ostatnie dwie kolejki ekstraklasy i kilka spotkań rundy finałowej. Na pierwszy ogień wezmę rewanżowe półfinałowe mecze pucharu polski. Swoje dwumecze wygrali Lech i Legia eliminując odpowiednio Zagłębie Sosnowiec oraz Zawiszę Bydgoszcz ( finał 2 maja). Lech Poznań bardzo się męczył w Sosnowcu i dopiero po wejściu na boisko Karol Linetty ożywił grę by po chwili asystować przy trafieniu Gajosa, a potem gracze Zagłebia wyrównali, mimo tego wyniku Lech przeszedł dalej. Natomiast Legia nie miała żadnych trudności z awansem.
Przedostatnia kolejka fazy zasadniczej przebiegła bez jakichkolwiek problemów natomiast ostatnia na początkowo bez problemów, a potem się zaczęło. Po kolei: Podbeskidzie Bielsko-Biała aby awansować do czołowej ósemki musiało swój mecz wygrać, Wisła Kraków nie mogła wygrać i Lechia Gdańsk musiała wygrać. Wszystkie warunki zostały spełnione, ostatecznie zadecydowała klasyfikacja Fair Play, ale to by było za proste. Kilka miesięcy wcześniej Lechia Gdańsk za niespełnianie warunków licencyjnych zostało ukarane ujemnym punktem, odwołała się od decyzji i kara została anulowana dzień przed ostatnią kolejką. W tej sytuacji sprawa się skomplikowała. Ostateczna decyzja kto awansuje do czołowej ósemki należała do trybunału arbitrażowego przy PKOL. Decyzja miała być podjęta 13 kwietnia, ale 11 kwietnia Lechia po skonsultowaniu się z PZPN wycofała swoją skargę i ujemny punkt został przywrócony i w tym momencie na mocy małej tabeli między Ruchem, Lechią a Podbeskidziem. Do czołowej ósemki awansowali Ruch i Lechia. Kolejny raz w polskiej piłce nastąpił chaos, który chwały nie przynosi. Według mnie i ludzi mądrzejszych niż ja coś takiego nigdy nie może się zdarzyć, aby znów nie stać pośmiewiskiem na całą Europę. Można powiedzieć, że POLSKIE PODWÓRKO znowu dało znać o sobie.
Faza finałowa przebiegała bez żadnych problemów. Nie brakowało kilku niespodzianek, największą z nich była postawa Lecha Poznań, który oprócz złej gry w 4 meczach zdobyli tylko dwa punkty. Druga niespodzianka to porażka Legii Warszawa z Zagłębiem Lubin 0:2 w 34 kolejce.
Na uwagę zasługuje odzyskanie przez Piasta Gliwice formy z jesieni, zdobyli w 4 meczach 8 punktów. Wszystko wróciło do normy.
Teraz kilka ciekawostek i informacji związanych z polską piłką. Lech Poznań w sezonie zasadniczym przegrał aż 13 spotkań, co jest najgorszym wynikiem tego klubu w historii, natomiast w czterech kolejkach rundy finałowej dołożyli dwie kolejne porażki.
Napastnik Lecha Nickie Bille w 30 kolejce strzelił dopiero swojego drugiego gola w barwach Kolejorza. Szymon Pawłowski wrócił do gry.
Michał Żyro po brutalnym faulu dostał kontuzji i musiał się poddać operacji przez co może nie zagrać nawet przez rok. Lechia Gdańsk w 31 kolejce po raz pierwszy od października wygrała mecz na wyjeżdzie, natomiast Zagłębie Lubin przegrało u siebie pierwszy raz od lutego.
Skrzydłowy Lechii Gdańsk Michał Mak odniósł kontuzję kolana w wyniku czego nie będzie mógł grać przez 1,5 miesiąca. Piłkarz Cracovii Deleu przedłużył kontrakt do czerwca 2017. Reprezentacja Polski 27 w rankingu Fifa. Michał Probierz po jednym z meczów pod wpływem obrażanie zawodników przez kibiców nie wytrzymał i powyzywał kibiców broniąc przy tym swoich podopiecznych, chwalebne zachowanie, zawodnicy mogą liczyć na trenera w każdej sytuacji. Działacze klubu z Lublina starają się wykupić z Belgijskiego klubu Filipa Starzyńskiego. Pogoń Szczecin 17 remisów, najwięcej z Ekstraklasy. Telewizja Polska nabyła prawa do pokazywaniu mecxów reprezentacji Polski w latach 2018-2022 czyli MŚ 2018 i 22 oraz Euro 2020 i Ligę Narodów.
Teraz przejdę do wydarzeń w Hiszpanii:
HISZPAŃSKI TEMPERAMENT
wyniki:

W tym miesiącu nastąpił zwrot w rozgrywkach Ligi Hiszpańskiej. Zaczęło się od przegranej Barcelony z odwiecznym rywalem czyli Królewskimi z Madrytu, co zakończyło passę bez przegranej na 39 meczach. Jeśli chodzi o Ligii Europejskie nie było to rekordowe osiągnięcie. Kiedyś NOTTINGHAM FORREST (40 meczu bez porażki), a najwięcej 43 mecze bez porażki miał JUVENTUS TURYN.
W tegorocznym EL Clasico wydarzyło się kilka ciekawych rzeczy. Real wygrał mecz pomimo osłabieniu, a trener Zidane został trzecim trenerem, który wygrał Gran Derby był jako zawodnik i trener ( wcześniej byli to ALFREDO DI STEFANO i VINCENTE DEL BOSQUE). W swoim debiucie na Stadionie Barcelony trener Realu jako pierwszy w historii wygrał ten ważny mecz.
Wracając do Barcelony, piłkarze tego klubu w kwietniu przegrali 3 mecze w Lidze. Kolejno przegrali z Realem M., Reale S. oraz Walencią. Odpadli w Lidze Mistrzów po dwumeczu z Atletico Madryt. Nie było tak żle od 13 lat.

Jednak potem Barcelona wróciła na właściwe tory. Po tych porażkach Luis Suarez w dwóch meczach strzelił 8 goli i zaliczył 3 asysty. W meczach w których przegrali stwarzali dużo sytuacji bramkowych, ale mieli tragiczną skuteczność.
W jednym z meczów trener Atletico Diego Simeone podczas kontry drużyny przeciwnej wrzucił drugą piłkę na boisko, co przerwało dogodną akcję. Został ukarany zakazem zasiadania na ławce swojego zespołu przez kilka spotkań. Tym samym pokazał swój TEMPERAMENT.

FRANCJA ELEGANCJA
Jak wiadomo Psg dwa miesiące temu zdobyło mistrzostwo Francji. Zlatan Ibrahimovic w kwietniu został pierwszym piłkarzem, który jest pierwszym graczem w pięciu najsilniejszych ligach z 30 bramek na koncie(w tym sezonie).
To jest tylko jedna informacja ale wg mnie najważniejsza.
Poniżej przedstawiam wyniki:
wyniki:

NIEMIECKA PRECYZJA
wyniki:

W niemieckim futbolu działo się dużo ciekawych rzeczy. Spodziewano się, że mistrza poznamy w kwietniu ale tak się nie stało. W 28 kolejce Bundesligii Werder Brema przegrał po raz 9 w Dortmundzie, natomiast Augsburg zanotował szósty mecz bez zwycięstwa. Hanower 96 odnotował już 21. porażkę w tym sezonie. Francuz Frank Ribery powrócił do formy sprzed lat i w roku 2016 po strzale z przewrotki zdobył swoją pierwsza bramkę i była to jego 70. bramka w tej lidze.
Jeśli chodzi o jubileusze to gracz BVB Japończyk Kagawa rozegrał swój setny mecz w BL (34 gole), natomiast bramkarz Bayernu po raz 150-ty zachował czyste konto, lepszy od niego jest tylko były bramkarz tego klubu (204 czyste konto).
W tej kolejce wicemistrzostwo zapewniła sobie BVB.
29 kolejka:
• BVB w 2016 roku 18 meczy,14 zwycięstw i 4 remisy.
• Bayern Monachium odniósł 9 zwycięstwo w meczu ligowym, który odbył się po lidze mistrzów.
• Gracze ze Sttutgartu ustanowili niechlubny rekord, najgorszy w 53. letniej historii w tej lidze (6 samobójów w sezonie).
• 30 kolejka:
• Kampl (B04) 31 s po wyjściu na boisko zdobył bramkę
• jubileusz trenera BVB (jego mecz nr 200)
• 31 kolejka:
• Najmłodszym strzelcem gola Christian Pulisic (17 lat, 7 miesięcy i 3 dni) 2 gole z rzędu
• 31 goli w tej kolejce.
• W Niemczech znów było głośno o Lewym. Według niektórych mediów podpisał nowy kontrakt ale tak się nie stało, ponieważ jego agent Cezary Kucharski znowu namieszał, jak to zwykle on, z drugiej jednak strony może to dobrze że tak robi i może to pomóc jego klientowi.
• Jak podaje oficjalna strona BL od sezonu 17/18 odbędzie się w poniedziałek aż 6 meczów. Wiele klubów narzeka na ten pomysł mówiąc iż to nie jest dobre rozwiązanie i niczemu nie służy. Może chodzi tu o niemieckie kluby grające w europejskich pucharach. Teraz tak nie ma i jakoś sobie te kluby radzą. Osobiście uważam tak jak te kluby, które narzekają,. Może to wpłynąć na to, że będzie mniejsza frekwencja na meczach tak jak jest to w Polsce w terminach poniedziałkowych.
• Po kilku miesiącach przerwy do treningów wrócił stoper Bayernu Jerome Boateng. Jest to dobra wiadomość dla Bawarczyków i dla trenera reprezentacji Niemiec. Euro jest realne. Pozostając w Bayernie, były wychowanek tego klubu grający obecnie w BVB, według mediów ma wrócić po sezonie do swojego macierzystego klubu jakim jest Bayern.
• Pozostajac w informacjach transferowych, gracz Sttutgartu Didavi po sezonie odejdzie do VFL WOLFSBURG.
• Gracz Liverpoolu Emre Can kontuzjowany.

ANGIELSKI SZYK
wyniki:

W lidze angielskiej odbyło się wiele ciekawych meczów. W jednym z nich Tottenham Londyn podejmował Liverpool (…) przed tym meczem koguty po stałych fragmentach gry strzelili 16 bramek natomiast gracze z miasta Beatlesów po nich stracili 13 bramek. Jednak najważniejszą informacją było potwierdzenie, iż od lipca nowym trenerem Chelsea będzie aktualny selekcjoner reprezentacji Włoch Antonio Conte.

Ta informacja nie pochodzi z Anglii Wyjątkowo jest to wiadomość z Wysp Brytyjskich a konkretnie ze Szkocji. Po 4 latach przerwy do ligi szkockiej awansował zespół Glasgow Rangers. W 2012 roku za niespłacanie długów, ukarano ich degradacją do 4 ligi.

Przypominam, że zespół z Glasgow to 54-krotny Mistrz Szkocji, zdobywca 33 Pucharów Szkocji i 27 Pucharów Ligi. Wreszcie od sezonu 2016/17 odbędą się co najmniej 3 razy OLD FIRM DERBY czyli mecz pomiędzy Rangersami a Celticem. To wydarzenie wzbogaci cały futbol na Wyspach.
Jeśli chodzi o piłkę angielską, jak i brytyjską to są według mnie najważniejsze informację.

te trzy obrazki to odkrycie roku,piłkarz roku i najlepsza 11

WŁOSKA ROBOTA
wyniki:

Początek miesiąca zaczął się bardzo smutno to znaczy zmarł ojciec legendarnego obrońcy AC Milan Paolo Maldiniego czyli Cesare Maldini.

Nie był on tak utytułowany jak jego syn. Urodził się on 5 lutego 1932 występował w takich klubach jak AC Milan i Torino. W 1963 roku zdobył Puchar Europy Mistrzów Krajowych oraz 4 razy Mistrzostwo Włoch. Reprezentacji Włoch rozegrał 7 meczów na Mistrzostwach Świata, strzelając 3 gole ( dwa mundiale). Był kapitanem tej reprezentacji. Był drugim trenerem reprezentacji za czasów Enzo Bearzota podczas MŚ 1982. Potem został selekcjonerem Włochów, ale bez większych sukcesów

Wielka strata nie tylko dla kibiców, ale także dla całej rodziny, która dała światowej piłce nożnej wiele radości. Najpierw grał jego ojciec, potem on, by wreszcie jego syn Paolo, a teraz wnuk w akademii AC Milan.
Ważna jest informacja, że na trzy kolejki przed zakończeniem sezonu (35 kolejka) Juventus Turyn został po raz 34 mistrzem Włoch.
Jeśli chodzi o plotki transferowe, według portalu goal.com Inter Mediolan jest zainteresowany kupnem Arkadiusza Milika.
Z ciekawostek w Palermo doszło do już 8 zmiany trenera. To znaczy włochy pod tym względem gonią najlepszych w tym Polskę. Zapewne pamiętacie byłego właściciela Polonii Warszawa Józefa Wojciechowskiego, który co chwila zmieniał szkoleniowców. Zostając przy zmianach trenerów, w tym miesiącu doszło do znaczących zmian. W AC Milan Mihaljovica zastąpił Brocchi, a w Lazio nowym trenerem został S. Inzaghi (brat Filippo).

EUROPEJSKI STYL

Najpierw kilka ciekawostek. Drużyna, która zremisowała 1 mecz na wyjeździe 2:2 ma 79, 46% szans na awans natomiast gdy drużyna przegrała 1 mecz 0:2 w 17% przypadków awansował dalej. W 12 sekundzie meczu PSG-MC David Luiz otrzymał żółtą kartkę (rekord LM).
Ćwierć finały:
Bayern- Benfica 1:0
Benfica-Bayern 2:2
awans Bayern
Pierwszy mecz był bardzo wyrównany ale gdy BM objął prowadzenie prowadził grę. Generalnie przeciętny mecz.
Drugi mecz w Lizbonie był wyrównany, ale drużyna Benficy przeciwstawiała się bardzo mocno, świadczy o tym chociażby wynik.

WBL- Real 2:0
Real nie mógł dojść do głosu po straconych bramkach, kiepski mecz w ich wykonaniu. Niemcy zagrali z zaangażowaniem, bez presji i co najważniejsze skutecznie. Po prostu super mecz.
Real-WBL 3:0
3 bramki Ronaldo. W pierwszej połowie w ciągu minuty dwie bramki potem gra obronna (nawet Ronaldo wraca do obrony). Przed meczem służby odpowiedzialne za przygotowanie murawy wydłużyły boisko. Był to intensywny mecz a Ronaldo po tym meczu miał 16 bramek na koncie. Niemcy za późno  weszli w mecz. Takie mecze budują atmosfere w drużynie, nowy trener Realu radzi sobie coraz lepiej.

Barcelona- AM 2:1
W 25 minucie po podaniu Koke do bramki trafił Torres i był to jego 11 gol przeciwko Barcelonie. W 35 minucie EL Nino z bohatera stał się zerem-bezsensowna czerwona kartka. W pierwszej połowie Barcelona miała bardzo duże posiadanie piłki, ale razili nieskutecznością. Druga połowa tak samo. 63 minuta Suarez gol po podaniu Alby. 75 minuta 2:1 Suarez po podaniu Alvesa.
AM-Barcelona 2:0
AM dominowało do 10 minuty, od tego czasu do 35 minuty dominowali Katalończycy. 36 minuta Griezmann 1:0 asysta Saul. Ostra końcówka, 88 minuta rzut karny 2:0 drugi gol Griezmana. NIESPODZIANKA!!!
PSG-MC 2:2
W 12 minucie nie wykorzystany karny dla PSG. 20 minuta De Bruine strzał po kontrze z prawej strony i bramka. 41 minuta 1:1 Zlatan. Druga połowa to dominacja PSG. W 59 minucie 2:1 po rożnym i dobitce Rabiota. W 72 minucie po dużym zamieszaniu w polu karnym do bramki piłkę wpakował Fernandinho 2:2.
MC PSG !:0 pierwsza połowa lepiej MC . W 16 minucie strzał Zlatana obroniony. 28 minuta faulowany S. Aguero rzut karny nie wykorzystany. Wreszcie 76 minuta De Bruine strzał na wagę awansu. Cierpliwość popłaca. Pierwszy raz w swojej historii MC awansował do półfinału Ligi Mistrzów.
Półfinały (pierwsze mecze, a rewanże w maju)
MC-Real 0:0 nudny mecz, piłkarskie szachy
AM-BM 1:0 11 minuta piękna akcja i gol Saula ( okiwał 5 zawodników) W pierwszej połowie tylko jeden celny strzał BM. Dobra organizacja AM. Jak to mówią komentatorzy AM potrafi cierpieć.

Liga Europy (ćwierćfinały plus półfinały pierwsze mecze bo rewanże w maju)
Szachtar-Sevilla 2:2
VR-Liverpool 1:0

PODSUMOWANIE
1.JEDENASTKA:
Oblak-Moreno, Lovren, Hummels-Muller, Saul, Pogba, Bale. Ibra-Aguero
Rezerwa: Neuer, Suarez, Mane, Milik, Godin, D.Costa, Totti
2.Piłkarz Luis Suarez (piłkarz niezastąpiony), Saul (odkrycie tego miesiąca, świetna akcja i piękna gra)
3. drużyna: Atletico Madryt ( skuteczna i ostra gra, wyeliminowanie Barcelony, świetny pierwszy mecz z Bayernem)
4. trener: Zidane (w trudnych sytuacjach odpowiednio umiał zmotywować piłkarzy i co najważniejsze dla kibiców i piłkarzy doprowadził do zwycięstwa nad Barceloną)
5. akcja: Saul w pierwszym półfinałowym meczu z Bayernem
6. asysta: Koke przy bramce Torresa w meczu z Barceloną
7. gol: D. Costa w okienko w meczu z Berlinem
8. Niespodzianka: Barcelona-Walencia (końcówka kryzysu) 1:2

9. najlepszy mecz: Liverpool-BVB 4:3 (szalony, emocjonujący mecz, więcej takich meczy)

10. nieudacznik: sędzia meczu LCC-WH (głupie i kontrowersyjne decyzje, P.Schmeichel powiedział o tym arbitrze, że chyba był,,naćpany’')
11. młodzieżowiec: Pulisic z BVB-2 mecze z rzędu z bramką (najmłodszy w takiej sytuacji)