Analityczny Huragan w Mosinie pod Poznaniem, czyli Big Data na zielonej trawce.

Chłodne niedzielne przedpołudnie. Mosina pod Poznaniem. Miejscowa drużyna TS 1920 krzyżuje rękawice z Huraganem Pobiedziska. Przerwa. 2 – 0 dla gości. Co zrobić, by odmienić bieg wydarzeń na boisku? Może analiza danych w sporcie? A przez środek placu boju przechodzi Pani z siatką, by skrócić sobie drogę do pobliskiego supermarketu. Co zrobić? Nie wiadomo. Mecz kończy się wynikiem 3-0 dla gości. Niestety.

Analiza piłki nożnej

Dzięki najnowszym trendom analitycznym i informatycznym nasi piłkarze mogą grać lepiej. Analiza danych w sporcie się kłania. Big Data? Zależy od tego, jak Big muszą być Big Data.

Firma o nazwie Stats stworzyła produkt o nazwie SportVU, który nagrywa wydarzenia np. mecze koszykówki i piłki nożnej – i konwertuje je do suchych statystyk, które opisują tak zagrania wybranego zawodnika jak i całej drużyny. Wniosek? Wszystko można opisać cyferkami.

Science Fiction? Zerknijcie sami.

Za pomocą systemu kamer wysokiej rozdzielczości, które połączone są z systemami złożonego oprogramowania, technologia SportVU jest w stanie natychmiast przechwytywać i śledzić szeroki zakres statystyk. Są to zarówno wydarzenia konwencjonalne, dla przykładu bramki w czasie meczu jak i te mniej zauważalne (odległości pokonane przez zawodnik w danym sektorze boiska).


System SportVU jest przydatny do śledzenia wydajności poszczególnych zespołów.  Kluby sportowe mogą korzystać z danych w podejmowaniu bardziej świadomych i strategicznych decyzji. Nieuniknionym jest fakt analizowania meczu jeszcze w trakcie jego trwania. Obrazek samotnego trenera stojącego w prochowcu przy linii bocznej powoli będzie odchodził do przeszłości. Co w zamian?

Duże ilości danych, które można łatwo zbierać wprowadza się do baz danych, które swobodnie poddaje się analizie. Już teraz powszechnym widokiem jest skaut z tabletem w ręku zamiast notatnika. Przynajmniej w Europie zachodniej.  Takie podejście pozwala skupić się na strategii zespołów i podejmować odpowiednie decyzje. I to szybko.

Czy takie informacje można uzyskać tylko przy użyciu tak nowoczesnych metod? Odpowiedź brzmi „nie!”. Te informacje istnieją już w sieci. Trzeba je tylko zebrać i opracować.  My już je zebraliśmy. Lech, Legia, Wisła? Jak powinny zagrać w decydujących meczach?Analiza danych w sporcie – zdecydowanie tak :)

Zabieramy się do analizy. Wkrótce pierwsze wnioski.

Share Button